Każdy zakon ma swój charyzmat i odpowiadające im dzieła. Jednak w tym obecnym czasie łączy ich wspólne zadanie – szycie maseczek. Tak przynajmniej jest w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, gdzie zdecydowana większość zgromadzeń zakonnych z terenu parafii włączyła się w akcję walki z koronawirusem. 26 marca kilkadziesiąt sióstr rozpoczęło akcję związaną z szyciem maseczek. Będą one przekazywane bezpłatnie częstochowskim szpitalom oraz osobom bezdomnym i seniorom, którym posługują wolontariusze Fundacji ufam Tobie.
„Na początku wystartowaliśmy z zakupami dla seniorów, później było częstsze niż zwykle otwieranie łaźni dla bezdomnych, następnie telefon wsparcia, a teraz szycie maseczek” – wyjaśniają wolontariusze z Fundacji ufam Tobie.
Jednak, jak zapewniają, to jeszcze nie koniec pomysłów.
„U nas jest zazwyczaj tak, że zanim ogłosimy szczegóły naszej niby najnowszej akcji, to najczęściej rodzi się już kolejna” – mówi Jolanta Kobojek, prezes Fundacji działającej w Dolinie Miłosierdzia.
I tak, gdy już siostry podjęły się szycia maseczek, Fundacja nawiązała współpracę z grupą facebookową „Pomoc Coronvirus Częstochowa”, co pozwoli na zwielokrotnienie działań i w najbliższych dniach gotowe wyroby będą liczone nie w dziesiątkach, a prawdopodobnie w setkach.
Taką nadzieję ma również proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Andrzej Partika.
„Nasza parafia jest specyficzna, bo mamy 16 zgromadzeń żeńskich, co stanowi ponad 10 proc. naszych wiernych. A to jest niesamowite bogactwo i potencjał” – tłumaczy kapłan.
Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Jest to pierwsza w skali świata parafia, której nadano takie wezwanie. Określenie: „Dolina Miłosierdzia” nadał temu miejscu pierwszy biskup częstochowski, ks. bp Teodor Kubina.
Fundacja ufam Tobie została powołana do istnienia w dniu rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, czyli 8 grudnia 2015 r. Zamysłem założycieli było stworzenie instytucji, która jeszcze bardziej, niż tylko sama parafia, będzie wcielała w życie realizację uczynków miłosierdzia.
Jej główną działalnością jest podejmowanie działań m. in. zapobiegających wszelkim wykluczeniom społecznym. Fundacja prowadzi głównie działalność charytatywną skupiającą się na pomocy osobom bezdomnym oraz osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Należą do nich m.in.: prowadzenie kuchni i jadłodajni oraz łaźni dla bezdomnych, zimowe patrole nocne z ciepłym posiłkiem do miejsc niemieszkalnych, organizacja posiłków we wszystkie dni świąteczne, a także działania na rzecz rodzin, np. festyny rodzinne, mamowe i tatowe soboty, nocki w parafii, czy prowadzenie 10-ciotygodniowych warsztatów „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Ponadto, organizowane są jednorazowe akcje charytatywne, np. zbiórka na leczenie chorych dzieci: 6-letniego Dominika i 6-letniego Jasia, pomoc w odbudowie domu po pożarze dla wielopokoleniowej rodziny czy poprowadzenie wody i kanalizacji do domu osieroconego rodzeństwa.