Na uniwersytecie w Poznaniu odbyła się dziewiąta z dziesięciu zaplanowanych konferencji pod hasłem „Polonia Restituta”. Jej organizatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Episkopatu Polski oraz jezuicka Akademia Ignatianum w Krakowie. Poznańskiej konferencji towarzyszy hasło „Osoba ludzka, jej prawa i obowiązki”.
Okazją do zorganizowania konferencji jest 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a celem namysł nad wkładem nauki społecznej Kościoła w życie Polaków. Mówi jedna z organizatorek, Anna Budzanowska, dyrektor Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „Cykl konferencji Polonia Restituta ma pobudzić wśród naukowców dyskusję na temat nauczania społecznego Kościoła. Myślę, że konferencja poznańska pokazała, że można dyskutować i jednoczyć się wokół tak ważnych tematów jak człowiek”.
Ks. Wit Pasierbek SJ z Akademii Ignatianum odpowiedzialny za stronę merytoryczną konferencji podkreśla, że spotkanie poznańskie uwypukliło fundamentalny charakter życia społecznego w którym są i prawa i obowiązki człowieka.
„Podczas konferencji zastanawialiśmy się nad charakterem ludzkiej osoby, a przede wszystkim kwestią jej godności. Z czego ta godność wypływa. Jak podkreślali prelegenci, zasadza się ona na relacji z Bogiem, z tego też wypływają wszelkiego rodzaju prawa i obowiązki – wskazuje ks. Wit Pasierbek. – Prawa do życia, do pracy, do rodziny, do wykształcenia. Ale również i obowiązki wobec społeczeństwa, a w wypadku chrześcijan również obowiązki wobec wspólnoty Kościoła”.
Na konferencji obecny był również abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Zwrócił on uwagę na rolę Kościoła w promowaniu praw człowieka. “Kościół stara się zabierać stanowisko – mówił przewodniczący episkopatu. – stara się najpierw uczyć, pokazywać, jak wygląda Katolicka Nauka Społeczna w odniesieniu do praw człowieka, aby wszystko nie poszło w kierunku skrzywienia tego życia społecznego, które człowieka traktowałoby jako przedmiot”.
Ostatnia z zaplanowanych konferencji odbędzie się 24 kwietnia w Krakowie i będzie miała charakter międzynarodowy.