Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych mówi, że osoba niepełnosprawna jest normalnym obywatelem i ma prawo do udziału we wszystkim, co robią osoby pełnosprawne

by FUNDACJA JZN
Propozycje rządu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami wkrótce się pojawią. (…) Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami jest bardzo potrzebna, ponieważ ma wdrożyć Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. (…) 70 proc. polskich dzieci z niepełnosprawnościami uczy się w szkołach ogólnodostępnych, a 30 proc. jest tylko w szkołach specjalnych. Bardzo dobrze, że taka możliwość istnieje. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych mówi, że osoba niepełnosprawna jest normalnym obywatelem i ma prawo do udziału we wszystkim, co robią osoby pełnosprawne – mówił Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

27 stycznia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne uzasadnienie wyroku z października ubiegłego roku, w którym orzekł o niekonstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że pierwsza reakcja rządu Zjednoczonej Prawicy, dotycząca ochrony życia miała miejsce w 2016 roku, kiedy jeszcze nie było wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

– Były podejmowane inicjatywy społeczne, działania w kierunku zmiany stanu prawnego. Została przygotowana i przyjęta ustawa „[Za Życiem]”, która jest pierwszym krokiem pokazującym kierunek działania. Rok 2021 jest momentem, kiedy rząd ma obowiązek (który jest zapisany w ustawie) dokonać przeglądu rozwiązań i to jest bardzo dobry moment, żeby tę ustawę udoskonalić, żeby rozwiązania w niej zawarte były dostosowane do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. W listopadzie pan premier powołał międzyresortowy zespół, którego jestem przewodniczącym. Pracujemy w tym zespole, ale chcę podkreślić, że nie jest to reakcja na to, że ludzie wyszli na ulice i są protesty, błyskawice itd. I tak byśmy to robili, bo wiemy doskonale, że aborcje, które do tej pory miały miejsce (ponad tysiąc rocznie) w znacznej większości (ponad 900) nie dotyczyły tego, czym się straszy ludzi, że będą się „rodzić potworki”, że skazujemy kogoś na cierpienie, że to są dzieci z niepełnosprawnością, bo często jest to podejrzenie niepełnosprawności. Widzimy to ze świadectw matek, które mimo diagnozy zdecydowały się urodzić. Okazuje się, że jest wiele sytuacji, że diagnozy się nie potwierdzały. Najważniejsze jest to, że mówimy o dzieciach, z których zdecydowana większość może żyć, jako osoby z niepełnosprawnością i być szczęśliwymi obywatelami tego kraju – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych podkreślił, że ok. 70 proc. małżeństw, w których rodzi się dziecko ciężko niepełnosprawne, rozpada się. Ojcowie odchodzą, zostawiając matki same z dziećmi – dodał.

– Propozycje rządu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami wkrótce się pojawią. Od ponad dwóch miesięcy pracujemy nad ustawą, widzimy jakie rozwiązania się sprawdzają, a jakie powinny być wzmocnione, gdzie trzeba więcej uwagi. Rozwiązania pakietowe będziemy sukcesywnie prezentować w 2021 roku – podkreślił Paweł Wdówik.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczył, że od dłuższego czasu trwają prace rządu nad całościową polityką związaną z osobami niepełnosprawnymi i zmianą ich sytuacji.

– Sądzę, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni dużo rzeczy zostanie ogłoszonych. (…) Przez ostatni rok pracowaliśmy intensywnie nad sfinalizowaniem prac, nad [Strategią na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami] . To jest dokument, który wyznacza kierunki w polityce państwa w obszarze dotyczącym osób niepełnosprawnych na lata 2021-2030. Unia Europejska oczekiwała uchwalenia Strategii, było to wymogiem, którego niespełnienie mogło grozić blokadą środków z [Funduszu Spójności] (…) To Strategia bardzo potrzebna, ponieważ ma wdrożyć Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – powiedział gość Radia Maryja.

Gość audycji „Aktualności dnia” wskazał, że osoby niepełnosprawne muszą mieć także prawo do wypoczynku, do edukacji czy innych dóbr, z których wszyscy korzystają.

– 70 proc. polskich dzieci z niepełnosprawnościami uczy się w szkołach ogólnodostępnych, a 30 proc. jest tylko w szkołach specjalnych. Bardzo dobrze, że taka możliwość istnieje. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych mówi, że osoba niepełnosprawna jest normalnym obywatelem i ma prawo do udziału we wszystkim, co robią osoby pełnosprawne, np. do podróżowania, by pojechać z rodziną na wczasy do zwykłego ośrodka, a nie do rehabilitacyjnego. Opracowaliśmy Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i w najbliższy wtorek (16 lutego), jeśli się nic szczególnego nie wydarzy, rząd tę Strategię przyjmie – poinformował pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Całą rozmowę z Pawłem Wdówikiem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook