Koronawirus. Ważne informacje dla kobiet w ciąży

/Koronawirus. Ważne informacje dla kobiet w ciąży

Koronawirus. Ważne informacje dla kobiet w ciąży

– Dobra wiadomość jest taka, że nawet gdyby kobieta w ciąży zakaziła się wirusem, to rokowanie jest dobre, pozytywne. Udaje się uratować i matkę, i dziecko. Natomiast zła wiadomość jest taka, że ta ciąża skończy się zapewne przed czasem – mówił w Programie 1 Polskiego Radia ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

Dr Grzesiowski dodał również, że w takiej sytuacji trzeba być przygotowanym na przyjęcie wcześniaka, na opiekę nad nim i na intensywną opiekę nad matką z zapaleniem płuc. Obecna sytuacja jest bowiem dla kobiet w ciąży bardziej skomplikowana niż to ma miejsce w przypadku innych infekcji ponieważ istnieje ryzyko zapalenia płuc.

– Na razie jest za mało przypadków, żeby zbudować tezę naukową, ale wygląda na to, i to jest najważniejsze, że po pierwsze: wirus nie przenika przez łożysko, a więc nawet jeśli matka złapie wirusa, to płód nie będzie zagrożony, po drugie – w większości dotychczas opisanych przypadków udało się wcześniej rozwiązać ciążę, uratować dziecko i matkę. Mamy jeden opisany przypadek, że dziecko po urodzeniu było zarażone, ale prawie bezobjawowo. Potwierdza się więc ta reguła, że poniżej 10. roku życia dzieci chorują bardzo łagodnie, a niemowlęta wręcz bezobjawowo – mówił dr. Grzesiowski.

Dr Grzesiowski poinformował o wytycznych konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa, żeby porody rozwiązywać cięciem cesarskim i nie czekać na poród naturalny.

– Proces rodzenia drogą naturalną trwa kilka godzin, więc mamy ekspozycję przez kilka godzin i personelu medycznego, i kobiety rodzącej, i noworodka, na obszar, który jest skażony przez oddech i inne wydaliny oraz wydzieliny człowieka. Wirus jest także we krwi, w moczu, w stolcu. Dlatego robimy szybkie cięcie, ratujemy dziecko, ratujemy matkę – podkreślił.

Źródło: polskieradio.pl
By | 2020-03-18T08:28:39+01:00 wtorek, 17 marca 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail