Kriokonserwacja komórek jajowych u 2-letniej dziewczynki

by

W Helsinkach, podczas corocznej konferencji European Society of Human Reproduction and Embryology, zaprezentowano wyniki badań przeprowadzone na próbkach niedojrzałych tkanek jajnika i komórek jajowych pobranych od młodych pacjentów z chorobą nowotworową.

 

Najmłodszą pacjentką była 2-letnia dziewczynka. Materiał do badań pobrano od niej tuż przed chemioterapią, która może powodować bezpłodność. Komórki jajowe dziewczynki zostały poddane kriokonserwacji, dając jej możliwość posiadania dziecka w późniejszym etapie życia.

 

Innowacja metody polega na pobraniu niedojrzałych komórek jajowych, ich dojrzewaniu in-vitro, a następnie zamrożeniu. Timothy Child, Profesor Oxford University oraz Dyrektor Oxford Fertility Institute, stwierdził, że dodatkowa zaleta metody to – jak to sformułował – „Zamrażamy dojrzałe tkanki i komórki jajowe”.

 

Dotychczas na całym świecie urodziło się około 50 dzieci po kriokonserwacji tkanek jajnika pobranych od dorosłych lub starszych dzieci. Metoda ta budzi jednak wątpliwości w odniesieniu do jej wykorzystania w przypadku tak młodych pacjentów. W tym roku 23-letnia kobieta przeszła  implantację tkanek jajnika pobranych od niej i zamrożonych, gdy miała 8 lat.

 

Niezwiązany z badaniami profesor Stuart Lavery w rozmowie z The Telegraph stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłoby „umieszczenie pobranych fragmentów jajnika z powrotem u tej samej osoby, jednakże pozostaje niebezpieczeństwo jednoczesnego przeniesienia komórek nowotworowych”. Ostatnie badania naukowe wskazują, iż „możliwa będzie hodowla i izolacja komórek jajowych z pobranych tkanek” przeprowadzona „bez konieczności ponownego przeszczepu jajnika”.

 

W ocenie etycznej powyższych technik ważne jest uwzględnienie kilku okoliczności. Nieznane są długotrwałe skutki zamrażania gamet ludzkich oraz ich sztucznej eksplantacji i implantacji. Działania te mogą mieć znaczny wpływ na jakość życia nowej istoty ludzkiej; bardzo prawdopodobne jest wystąpienie wad genetycznych u poczętego dziecka. Ponadto, ingerencja w proces zapłodnienia dzieci i osób nieletnich jest naruszeniem ich intymności seksualnej i rodzicielskiej, której rozwój następuje w sobie właściwym czasie.

 

Źródło: www.genethique.org

You may also like

Facebook