Lepsza opieka dla wcześniaków

by

Neonatolodzy i rodzice wcześniaków spotkali się z członkami senackiej komisji zdrowia i przedstawili im projekt, który zakłada, że wcześniaki miałyby otrzymywać lepszą pomoc do ukończenia 3. roku życia. Chodzi m.in. o szybszy dostęp do specjalistów – donosi Medycyna Praktyczna.

 

Szacuje się, że rocznie w każdym z województw przychodzi na świat około 300-500 wcześniaków. Wymagają one szczególnej opieki medycznej. Rodzice często poszukują i są zmuszeni korzystać  z bardzo oddalonych od siebie placówek, aby zrealizować potrzebne badania.

 

Jak donosi Medycyna Praktyczna, „gdyby program opracowany przez ekspertów wszedł w życie, takie dziecko nie musiałoby czekać, tylko od razu trafiłoby do jednego z blisko 30 ośrodków zajmujących się ambulatoryjną opieką rozwojową, które powstałyby w szpitalach ratujących wcześniaki. Maluchy miałyby neonatologa koordynującego opiekę przez pierwsze 3 lata życia dziecka i pakiet wizyt kontrolnych: 3 w pierwszym roku życia (po wypisie ze szpitala), 5 w drugim roku życia, a 4 – w trzecim cztery”.

 

Źródło: www.mp.pl

You may also like

Facebook