List 9-latki do niepełnosprawnego brata

by FUNDACJA JZN
„Jesteś najlepszym bratem na świecie, nawet gdy sprawiasz, że płaczę. Wiem, że ja też przyprawiam Cię o łzy” – czytamy w liście 9-latki do niepełnosprawnego brata, opublikowanym na łamach „Love What Matters”. Miłość siostrzana i braterska zawsze jest pełna wyzwań, również w przypadku niepełnosprawności. Ten szczery list pokazuje, że dzięki miłości i zrozumieniu, można pokonać wiele przeszkód oraz że każde życie jest darem i wartością samą w sobie.

 

„Drogi Izaaku

 

Wiem, że może nigdy tego nie przeczytasz, ale może pewnego dnia ja Ci to przeczytam. Może któregoś dnia zrozumiesz.

 

Dziś wieczorem kiedy stękałeś i krzyczałeś, gdy ja próbowałam obejrzeć film, sprawiłeś że miałam zły humor. Nadal Cię kocham, nawet kiedy wściekam się na Ciebie i ukradkiem się cieszę, że jesteś na tyle zdrowy, żeby krzyczeć i jęczeć. (…)

 

Pewnego razu policzyłam, że miałeś siedem drzemek w ciągu dnia. Grałam w gry karciane z mamą i tatą, a Ty nadal się nie obudziłeś. Zasmuciło mnie to. Bardzo tęskniłam za Tobą tamtego dnia. (…)

 

Uwielbiam jeździć z Tobą pociągami i chodzić do parku. Zawsze jesteś szczęśliwy w tych miejscach. Wiem, że lubisz gdy pcham dla Ciebie karuzelę. Lubię też patrzyć na Ciebie, gdy jesteś na huśtawce, ponieważ zdobyłam ją dla Ciebie, chociaż wiem, że nigdy tego nie zrozumiesz. Robię to, ponieważ nie sądzę, że życie jest dla Ciebie sprawiedliwe i jest lepiej, kiedy jesteś szczęśliwy. Kiedy jesteś szczęśliwy, ja też jestem szczęśliwa.

 

Hałasujesz, że nie mogę w nocy zasnąć, a rankiem budzisz mnie wcześnie. Wybaczam Ci to. Zawsze.

 

Zabijasz moje ryby, karmiąc je. Karmienie ryb jest dobre, Izaak, ale nie talkiem, pastą do zębów, pociągami i płynem do kąpieli! Robisz wiele niepoprawnych rzeczy takich jak pisanie długopisami po fotelach, zrzucanie skrzynek i ściąganie zdjęć ze ścian, gubisz się i zawsze musisz być pierwszy w domu. Sprawiasz, że mamusia i tatuś się martwią, ale chcę Ci powiedzieć, że wszystko jest w porządku. Wszyscy Ci wybaczamy. Wszyscy Cię kochamy. Czasami możemy być wściekli, ale zawsze przebaczamy. Wiemy, że nie robisz tego złośliwie, ale mam teraz małą rybkę i dobrze byłoby, gdybyś pozwolił mi ją nakarmić, ok?

 

Czasami dostajesz więcej uwagi. Mama zawsze Cię kąpie, ponieważ krzyczysz i rzucasz rzeczami, jeśli ona tego nie zrobi. Zawsze chcesz wyjść nawet jeśli ja tego nie chcę, i wydaje mi się, że zawsze wychodzi na Twoje. To naprawdę niesprawiedliwe, ale nadal Cię kocham. (…)

 

Są rzeczy, których nie potrafisz robić. Nie możesz mówić, pisać czy czytać. Wiem, że nie możesz tego przeczytać, ale może zrozumiesz, jeśli Ci to przeczytam. Może.

 

Możesz bawić się w trochę niezręczny sposób, na przykład wyrzucając rzeczy na podłogę, czy jedząc maskotki. Przytulasz mnie tylko czasami, ale w porządku.

 

Potrafisz być także zabawny. Próbujesz popychać karuzelę i dostać się do niej w tym samym czasie! Wyrzucasz do kosza widelec, gdy skończysz jeść, bo zapominasz, że możemy je umyć. Wkładasz widelec między palce u nogi, a następnie podnosisz jedzenie swoimi palcami u ręki. To sprytne i zabawne. Kładziesz swojego iPada za łóżkiem i myślisz, że w magiczny sposób się tam naładuje. Żujesz kable do ładowania i zastanawiasz się, dlaczego już nie działają. Powodujesz, że się uśmiecham i naprawdę Cię kocham.

 

Przesiadujesz zawsze na google maps. Myślę, że to niesamowite i mądre. Niektórzy ludzie myślą, że nie jesteś mądry, ale jesteś. (…)

 

Czasem Cię kocham, Izaak. Czasem nie znoszę. Trudno jest mieć brata takiego jak Ty, ale również jest łatwo mieć brata takiego jak Ty. Trudno z Tobą żyć, ale łatwo Cię kochać. To naprawdę proste.

 

Jesteś czasem moim przyjacielem, a czasem zabijakiem. Chciałabym, żebyśmy byli bardziej przyjaciółmi. Mam zamiar podjąć taką próbę i pomóc Ci w tym.

 

Uczysz mnie jak być cierpliwym oraz że to w porządku być innym.

 

Chcę być dla Ciebie, kiedy będziesz większy. Chcę, żeby mamusia nauczyła mnie jak dbać o Ciebie. Proszę, pozwolisz mi, że to zrobię?

 

Proszę, próbuj i ucz się dalej. Wierzę w Ciebie. (…) Najbardziej cieszę się z tego, że się uśmiechasz!

 

Jesteś najlepszym bratem na świecie, nawet gdy sprawiasz, że płaczę. Wiem, że ja też przyprawiam Cię o łzy. (…)

 

Z miłością

 

Twoja siostra Naomi”

 

Źródło: www.lovewhatmatters.com

You may also like

Facebook