Mary Wagner kandydatką do Nagrody Sacharowa

by FUNDACJA JZN
Kanadyjska obrończyni życia, Mary Wagner, jest jednym z ośmiu kandydatów do Nagrody im. Andrieja Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski osobom, które wniosły szczególny wkład w walkę w obronie praw człowieka.

 

Do prestiżowego wyróżnienia Kanadyjka została nominowana za działalność na rzecz „zabezpieczenia praw tych, którzy sami nie mogą się o nie dopominać”. Wagner została kilkukrotnie aresztowana i skazana za “zakłócanie działalności gospodarczej” kliniki aborcyjnej w Toronto. Musiała odbyć karę więzienia, bo odmawiała przestrzegania warunku zwolnienia polegającego na niezbliżaniu się do klinik aborcyjnych.

 

W nagraniu wideo, które mogli zobaczyć europarlamentarzyści, Mary Wagner mówi, że jej działalność wynika nie tylko z faktu, że jest zwolenniczką obrony praw człowieka, ale przede wszystkim dlatego, że wierzy w słowa Jezusa: „cokolwiek uczyniliście jednemu z moich najmniejszych braci, mnie uczyniliście”. 

 

„Rozmawiałam z setkami kobiet, które cierpią w wyniku dokonanej aborcji. Aborcja nie robi kobietom niczego dobrego, ale je głęboko rani” – mówi Wagner i dodaje, że kobieta, która decyduje się na aborcję, często jest do tego zmuszana a prawo do przerywania ciąży nie jest de facto prawem, ale straszliwą porażką kobiet.

 

„Powiedziano jej, że jej dziecko nie jest warte tego, żeby o nie walczyć. To jest atak na jej macierzyństwo. Sprzedano jej kłamstwo, że jej problemy zostaną rozwiązane. Ale jej problemem nie jest jej dziecko. Problemem są okoliczności wrogie do przyjęcia tego nowego życia. Każde poczęte życie apeluje o to, żeby zrobić mu miejsce. Odpowiedzią powinna być miłość i pomoc, a nie zwracanie kobiety przeciwko swojemu dziecku i niszczenie ludzkiego życia” – mówi Mary Wagner zwracając uwagę, że dzieci nienarodzone są najbardziej wrażliwymi obywatelami, a nieposzanowanie bezbronnego życia poddaje w wątpliwość bezpieczeństwo każdego innego człowieka.

 

 

Zgłoszenie kandydatury Mary Wagner do tegorocznej Nagrody Sacharowa to inicjatywa europosła Marka Jurka, którą poparło ponad 40 eurodeputowanych z różnych frakcji.

 

Zdecydowanego poparcia kandydaturze Mary Wagner do Nagrody Sacharowa udzieliły także Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US  zrzeszająca ponad 40 ruchów pro-life, a także Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, którą tworzy blisko sto organizacji.

 

„Niesamowity upór Mary w przesiąkniętej cywilizacją śmierci Kanadzie, która dała aborcji status prawa człowieka pokazuje, że ludzie, pojedyncze jednostki, które są wystarczająco szalone, by myśleć, że mogą zmienić świat – właśnie są tymi, którzy rzeczywiście to robią – mówi Jakub Bałtroszewicz. – A tym, którzy Mary nie rozumieją, śmieją się z niej udowadniając, że uporczywe powtarzanie schematu, który sprawia, że ciągle jest zamykana w więzieniu, wystarczy przypomnieć postacie Sacharowa, Gandhiego czy Aung San Suu Kyi. To nie tłum zmienia świat. A jeżeli dzięki Mary chociaż jedno dziecko przeżyło, chociaż jedna osoba dzisiaj się już urodziła i dorasta to znaczy, że warto było. Cierpieć niezrozumienie, więzienie. Bo ocaliło się jeden wszechświat. Mary – nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości – ocaliła ich bardzo wiele. Kiedyś Hilary Clinton spytała św. Matkę Teresę, dlaczego kobieta nie została jeszcze prezydentem USA. Odpowiedź zakonnicy była wstrząsająca: „bo pewnie została abortowana”. Wierzę głęboko, że walka Mary jest walką nie tylko o Kanadę, ale o cały świat – świat ludzi, którzy chcą się urodzić. I jedna z tych uratowanych osób pewnego dnia będzie wystarczająco szalona, być pomyśleć, że i ona zmieni świat. I to zrobi” – dodaje prezes Fundacji JEDEN Z NAS i Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

 

Poparcie dla kandydatury Mary Wagner można wyrazić podpisując petycję na platformie CitizenGo. Zrobiło to już blisko 15 tys. osób. „Jako CitizenGO wspieraliśmy Mary Wagner kiedy stawała przed sądami i kiedy była wtrącana do więzienia. Robiliśmy to także wtedy kiedy była z nich uwalniana, oraz kiedy przybyła do Polski, by podziękować Polakom za udzielone jej wsparcie. Dziś chcemy wesprzeć jej kandydaturę do nagrody Sacharowa. Wierzymy, że za swą niezłomną postawę zasłużyła na nią jak nikt inny” – czytamy na CitizenGO.

 

Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli Parlament Europejski przyznaje od 1988 roku. Wyróżnienie przyznawane jest osobom z całego świata, które wniosły szczególny wkład w walkę w obronie praw człowieka, przez co zwraca się uwagę na przypadki naruszenia praw człowieka oraz wspiera laureatów w ich działaniach. 9 października Komisje Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybiorą 3 finalistów. 25 października Konferencja Przewodniczących wybierze laureata, któremu Nagroda zostanie wręczona 12 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu.

 

Źródło: sakharovprizeformarywagner.org

You may also like

Facebook