Mieszkanie, które przyniesie wytchnienie opiekunom niepełnosprawnych

/Mieszkanie, które przyniesie wytchnienie opiekunom niepełnosprawnych

Mieszkanie, które przyniesie wytchnienie opiekunom niepełnosprawnych

We Wrocławiu powstało pierwsze mieszkanie wytchnieniowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kilkudniowy pobyt podopiecznego w mieszkaniu pozwoli opiekunowi załatwić swoje sprawy – np. zabieg czy operację, albo zwyczajnie wyjechać na urlop.

W pierwszym wrocławskim mieszkaniu wytchnieniowym przy Horbaczewskiego 24 ukończone zostały prace remontowe i te związane z urządzaniem lokalu. 26 lipca rozpoczęta została rekrutacja dla przyszłych gości. Jest to wyjątkowe miejsce w skali całego kraju. Powstało ono dzięki staraniom Fundacji Potrafię Pomóc oraz władzom Wrocławia.

Głównym celem funkcjonowania mieszkań wytchnieniowych jest pomoc dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Oni właśnie poświęcając się całkowicie opiece nad swoimi chorymi bliskimi, zapominają o swoich potrzebach. Zaniedbując często własne zdrowie. W odpowiedzi na takie potrzeby powstał Projekt Fundacji Potrafię pomóc i władz miasta Wrocław. Powstało miejsce, gdzie osoby niepełnosprawne – podczas nieobecności stałego opiekuna – przez jakiś czas mogą skorzystać ze specjalistycznej pomocy w takim mieszkaniu.

Czas pobytu w mieszkaniu wytchnieniowym to około tydzień, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba będzie mógł zostać przedłużony. Pobyt jest bezpłatny, a gośćmi mogą zostać tylko mieszkańcy Wrocławia, jednak z czasem ma się to zmienić. Pierwszeństwo będą mieli opiekunowie, którzy mają zaplanowane np. zabiegi czy operacje.

Mieszkanie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz ruchowymi. Dodatkowym plusem jest możliwość zakwaterowania osób w stanie ciężkim np. karmionych pozajelitowo czy wymagających wspomagania oddechowego. Wszystkie znajdujące się tutaj urządzenia zostały przystosowane do potrzeb przyszłych gości.

Na razie jest to projekt pilotażowy jednak są plany na ogromną inwestycję jaką planuje Fundacja Potrafię Pomóc, czyli budowę Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego.

 

Należy wspomnieć, że na terenie całego kraju rusza Rządowy Projekt Pomocy wytchnieniowej, coraz więcej miast i gmin jest zaangażowanych, co rokuje pozytywnie na przyszłość takich działań.

DB / wroclaw.pl
By | 2019-08-05T13:54:28+02:00 poniedziałek, 05 sierpnia 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook