Najnowsze badania potwierdzają: słyszymy aż do ostatnich chwil życia

by FUNDACJA JZN
W ostatnich chwilach swojego życia przynajmniej niektórzy ludzie nadal słyszą, chociaż nie są w stanie reagować – informuje pismo „Scientific Report”. Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver (Kanada) jako pierwsi zbadali reakcje na dźwięki umierających, nieprzytomnych osób.

Naukowcy analizowali dane pochodzące od zdrowej grupy kontrolnej, od przytomnych pacjentów z hospicjum oraz tych samych pacjentów hospicjum, którzy już nie reagowali na bodźce. Osoby te były otaczane opieką w St. John Hospice w Vancouver. Badanie wymagało od pacjentów wcześniejszej zgody. Uczestniczyło w nim 13 rodzin i uzyskano zapisy mózgu od pięciu pacjentów, którzy nie reagowali.

Jak wykazało badanie EEG, niektórzy umierający reagowali podobnie do młodych, zdrowych osób z grupy kontrolnej – nawet, gdy tylko godziny dzieliły ich od śmierci.

Zdaniem badaczy nowy wgląd w reakcję umierającego mózgu na dźwięk może pomóc rodzinie i przyjaciołom w pocieszeniu odchodzącej osoby w jej ostatnich chwilach, pożegnaniu się z nią i otoczeniu miłością.

Źródło: P.Wernicki/www.naukawpolsce.pap.pl

You may also like

Facebook