Najnowsze badania: przeprogramowane komórki iPS zmniejszyły objawy Parkinsona 

/Najnowsze badania: przeprogramowane komórki iPS zmniejszyły objawy Parkinsona 

Najnowsze badania: przeprogramowane komórki iPS zmniejszyły objawy Parkinsona 

Japońscy naukowcy z powodzeniem przeprogramowali komórki macierzyste w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania komórek mózgowych u małp. Pozytywne efekty prób klinicznych dają nadzieję na zastosowanie terapii w leczeniu choroby Parkinsona u ludzi.

 

Specjaliści z Uniwersytetu Kioto po raz pierwszy wykazali, że ludzkie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS) mogą zostać podane w bezpieczny i skuteczny sposób w celu leczenia Parkinsona. Tzw. komórki iPS pochodzą z komórek dorosłego organizmu (np. z komórek skóry), którym nadaje się cechy pluripotencji przez przeprogramowanie (czyli wprowadzenie lub uaktywnienie odpowiednich genów) w celu uzyskania komórek niezróżnicowanych. Następnie steruje się ich rozwojem, by uzyskać określony typ komórek.

 

W trakcie badań, oprócz zwiększenia produkcji dopominy (której brak w komórkach mózgowych powoduje chorobę Parkinsona) zaobserwowano również brak występowania nowotworów.

 

Ludzkie komórki iPS zastowane w eksperymencie „pracowały” niezależnie od tego, czy pochodziły od zdrowych pacjentów czy też chorych na Parkinsona.

 

Jun Takahashi z Uniwersytetu w Kioto zapowiedziała dla Reuters, że następnym krokiem będzie przetestowanie terapii w badaniu klinicznym z udziałem ludzi przed końcem 2018 roku.

 

Źródło: www.reuters.com

By | 2017-09-01T13:20:19+02:00 piątek, 01 września 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail