Do końca 2027 roku w całej Polsce powstanie 300 ośrodków wsparcia psychiatrycznego. To program Ministerstwa Zdrowia, który wystartował w ramach akcji „Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego 2017-2022”.
Pandemia i związane z nią restrykcje szczególnie źle odbiły się na zdrowiu psychicznym Polaków. Długotrwała izolacja sprawiła, że wzrosła liczba osób potrzebujących wsparcia w zakresie opieki psychiatrycznej. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało szeroką reformę psychiatrii. Już w przyszłym roku przyspieszy rozbudowa Centrów Zdrowia Psychicznego.
– Centra Zdrowia Psychicznego mają stanowić podstawową opiekę nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi. Kluczowe jest tu wsparcie środowiskowe – wskazała Dorota Olczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego z Ministerstwa Zdrowia.
Centra Zdrowia Psychicznego będą świadczyły szybkie i kompleksowe usługi – dodała Dorota Olczyk. Opieka będzie świadczona nie tylko pacjentowi, ale i rodzinie chorego. Obecnie w Polsce znajdują się 33 takie ośrodki, ale jest plan, by do 2027 roku wybudować kolejnych 300 i tym samym zapewnić wszystkim Polakom dostęp do opieki psychiatrycznej.
– Do końca listopada br. wojewódzkie oddziały NFZ otrzymały polecenie od ministra zdrowia, aby przygotować mapy podziału całego województwa na Centra Zdrowia Psychicznego – poinformowała dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, Kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Do centrum wsparcia będzie mógł się zgłosić każdy, także bez skierowania. W pilnych przypadkach pomoc pacjentowi zostanie udzielona w ciągu 72 godzin.