Naukowcy o krok naprzód w badaniach nad ksenotransplantacjami

/Naukowcy o krok naprzód w badaniach nad ksenotransplantacjami

Naukowcy o krok naprzód w badaniach nad ksenotransplantacjami

Zespół naukowców z Chin i USA stworzył genetycznie zmodyfikowane prosięta, które są wolne od szkodliwych wirusów powodujących choroby u ludzi. Naukowcy wierzą, że będzie można modyfikować genetycznie organy świń, aby zapobiec ich odrzuceniu podczas przeszczepiania do ludzkiego organizmu.

 

W opublikowanym na łamach „Science” artykule naukowcy poinformowali, że z powodzeniem wykorzystali technologię edycji genów CRISPR-Cas9 do wyodrębnienia 25 świńskich wirusów endogennych (PERV) z genomów 37 świń. Wirusy są rozproszone w genomie świń i mogą powodować szkodliwe infekcje retrowirusowe u ludzi. Chociaż bezpieczne i skuteczne przeszczepianie narządów od świń do ludzi jest jeszcze odległą perspektywą, naukowcy optymistycznie spoglądają w przyszłość.

 

„Zdajemy sobie sprawę, że wciąż jesteśmy my wczesnym etapie badań i rozwoju” – powiedział dla BBC dr Radhan Luhan Yang, współautor artykułu. „Wiemy, że mamy zuchwałą wizję świata bez deficytów organów, to jest wielkie wyzwanie, ale to także nasza motywacja, aby przenosić góry” – dodał. Kolejny etap badań, jak mówi Yang, będzie „humanizował” świnie, modyfikując ich organy w taki sposób, aby mogły funkcjonować w organizmie człowieka.

 

Źródło: www.bioedge.org

By | 2017-08-16T15:51:53+02:00 środa, 16 sierpnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail