Katoliccy Biskupi Niemiec skrytykowali 21 czerwca tzw. raport Maticia na temat „zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet” i domagają się całościowej ochrony nienarodzonego życia. Raport wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia kobietom prawa do aborcji.
Przewodniczący komisji ds. społecznych i socjalnych przy Konferencji Biskupów Niemiec, bp Franz-Josef Overbeck oświadczył, że intencja „raportu Maticia”, aby chronić zdrowie i prawa kobiet jest ważna, ale prawo do życia jest tym prawem człowieka, „bez którego nie będzie można rozwijać innych praw”. Dlatego „problematyczne jest to, że obecny projekt rezolucji nie uwzględnia praw dziecka nienarodzonego”, a nawet sprawia wrażenie, że aborcja jest „prawem człowieka i całkowicie normalną lub podstawową usługą medyczną”.
Jednocześnie biskupi Niemiec odrzucili „wszelkie próby zawłaszczania przez populistów i ekstremistów, którzy dla własnej korzyści hasłami ochrony życia tylko rzekomo reprezentują chrześcijańskie stanowiska, zbyt chętnie ignorując je w innych kontekstach”.
Podobną opinię wyraziła już wcześniej Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz biskupi austriaccy i słowaccy. Klasyfikacja aborcji jako „podstawowych usług zdrowotnych” jest „etycznie nieuzasadniona”, stwierdziła COMECE 17 czerwca w Brukseli. Tydzień wcześniej Konferencja Biskupów Austriackich zauważyła między innymi, że raport całkowicie wyklucza prawo do życia nienarodzonych dzieci. Celowo pomija się fakt, że nienarodzone dziecko „nie jest własnością swoich rodziców”, ale ma niezależne prawo do życia, stwierdzili katoliccy biskupi Austrii. Stanowisko zawarte w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego klasyfikujące „aborcję jako środek ochrony zdrowia i prawo człowieka” ostro skrytykowali także katoliccy biskupi Skandynawii.
Projekt rezolucji nosi nazwę od centrolewicowego polityka chorwackiego Predraga Maticia. Będzie on przedstawiony w Parlamencie Europejskim 23 czerwca i poddany głosowaniu następnego dnia.