Nieplanowana ciąża – jak rozmawiać z nastolatkami?

by

Wielu rodziców i opiekunów po raz pierwszy podejmuje refleksję  na temat nieplanowanej ciąży nastolatek dopiero w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej. Według Jonathana Jeffesa – jest to najgorszy moment na formułowanie przemyśleń, ponieważ natężenie emocji jest w takich sytuacjach bardzo duże. W wydanej niedawno broszurze „Nieplanowana ciąża – jak rozmawiać z nastolatkami?” brytyjski psycholog wyjaśnia, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o kryzysowej ciąży.

 

Celem broszury „Nieplanowana ciąża – jak rozmawiać z nastolatkami?” jest zaproszenie do rozmowy na temat nieplanowanej ciąży w kontekście rodziny, w której wychowują się nastolatki. Jest to poradnik zarówno dla rodziców i par, jak również dla osób samotnie wychowujących dzieci, a także prawnych opiekunów czy osób z dalszej rodziny opiekujących się nastolatkami. Według autora pomaga on otworzyć kanał komunikacji między rodzicami a dziećmi i sprawić by na przestrzeni całego okresu nastoletniego czuły się bezpieczne i wolne od presji do utrzymywania w tajemnicy ewentualnego (i skrajnie mało wtedy prawdopodobnego) nieplanowanego zajścia w ciążę.

 

Jonathan Jeffes podkreśla, że rozmowa z nastolatkami na temat ciąży kryzysowej, zanim pojawi się jej ryzyko, istotnie wpływa na wzmocnienie relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. „Wszyscy mamy nadzieję, że nasze dzieci będą miały szczęśliwą przyszłość oraz że będą mogły mieć taką ilość dzieci, jakiej zapragną i wtedy kiedy będą tego chciały. Niemniej jednak dzieci nie zawsze pojawiają się w idealnym momencie. Nawet, jeśli nasze dziecko będzie szczęśliwe w małżeństwie, może nadejść taka chwila, w której może doświadczyć presji tego, by wybrać aborcję. Dlatego tak ważny jest konstruktywny dialog na ten temat. I tak ważna jest świadomość u naszych dzieci, że jeśli kiedykolwiek znajdą w sytuacji nieplanowanej ciąży, ich rodzice otoczą ich bezwarunkową miłością, wsparciem i troską” – pisze autor.

 

Jonathan Jeffes zajmuje się poradnictwem w dziedzinie ciąży kryzysowej, a także od dwudziestu lat prowadzi grupy terapii poaborcyjnej dla kobiet i mężczyzn. Jest twórcą i organizatorem kursu „Powrót i odnowa”, będącego służbą uzdrowienia poaborcyjnego prowadzoną w parafii Św. Trójcy w dzielnicy Brompton w Londynie. W ramach tej posługi udzielono pomocy setkom kobiet i mężczyzn którzy przeszli przez doświadczenie dokonania aborcji. Jest autorem książek „Co dzieje się po aborcji?” oraz „Aborcja – przerwać milczenie w kościele”, a także „Nieplanowana ciąża. Jak rozmawiać z nastolatkami”.

You may also like

Facebook