Wykorzystywanie pluripotencjalnych indukowanych komórek macierzystych (iPS) „jest nadzieją medycyny regeneracyjnej, medycyny spersonalizowanej, a także umożliwia odkrywanie nowych leków”. Ten rodzaj komórek macierzystych nie wzbudza takich kontrowersji etycznych, jak embrionalne komórki macierzyste, których pozyskiwanie wiąże się z uśmiercaniem ludzkich embrionów, jednak stosowanie niektórych genów i wirusów w procesie przeprogramowania komórek jest ryzykowne i może wywoływać nowotwory.
Artykuł autorstwa Alana Moy’a i jego zespołu pracującego dla amerykańskiej firmy biofarmaceutycznej Cellular Engineering związanej z instytutem badawczym John Paul II Medical Research Institute „opisuje nowe podejście do przeprogramowywania komórek”, które rozwiązuje ten problem, gdyż nie wykorzystuje wirusów ani onkogenów. Badacze z powodzeniem zastosowali nową technikę do przeprogramowania komórek skóry, fibroblastów, w komórki iPS.
„Nasza metoda przeprogramowywania komórek pozwala uzyskać pluripotencjalne indukowane komórki macierzyste przy znacznie mniejszym ryzyku wystąpienia nowotworów”, deklarują jej autorzy. Jak zapewniają, jest to metoda, która otwiera drogę do bezpiecznej terapii komórkowej, zarówno autologicznej (u tego samego pacjenta), jak i allogenicznej (między różnymi pacjentami).
Źródło: www.genethique.org