Obrońcy życia apelują do ministra zdrowia o priorytetowe objęcie szczepieniami na COVID-19 osób z zespołem Downa

/Obrońcy życia apelują do ministra zdrowia o priorytetowe objęcie szczepieniami na COVID-19 osób z zespołem Downa

Obrońcy życia apelują do ministra zdrowia o priorytetowe objęcie szczepieniami na COVID-19 osób z zespołem Downa

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny zwróciła się dziś do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o „priorytetowe objęcie szczepieniami na COVID-19 osób niepełnosprawnych, w tym szczególnie osób z zespołem Downa”.

Obrońcy życia zwracają uwagę na badania medyczne opublikowane w „Annals of Internal Medicine”, z których wynika, że osoby z trisomią 21 10-krotnie częściej zakażają się koronawirusem, a 4-krotnie częściej muszą być hospitalizowane z powodu objawów COVID-19.

Jak wyjaśniają naukowcy, u osób z zespołem Downa częściej występuje obniżona odporność, niewydolność serca oraz dysfunkcje w działaniu płuc. Drugim czynnikiem powodującym wzrost ryzyka w tej grupie pacjentów jest współwystępująca z zespołem Downa niepełnosprawność intelektualna (w różnym stopniu), która sprawia, że osoby z trisomią 21 mogą mieć kłopot z odbiorem, przyswojeniem i przestrzeganiem nakazów ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.

–  Mając powyższe na uwadze zwracamy się o objęcie tej grupy osób jak najpilniej szczepieniami na COVID-19 – apeluje do ministra Niedzielskiego Jakub Bałtroszewicz, prezes PFROŻiR.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny jest najstarszą Federacją tego typu w Polsce (działa od 1992 roku) i  zrzesza kilkadziesiąt organizacji prorodzinnych. W rok 2012 została uhonorowana Europejską Nagrodą Obywatelską.

By | 2021-05-17T07:22:02+02:00 wtorek, 27 kwietnia 2021|Federacja, Wszystkie|

About the Author:

Facebook