Od 10 lat obraz Matki Bożej Częstochowskiej peregrynuje w obronie życia

by FUNDACJA JZN
Minęło 10 lat od wypowiedzenia na Jasnej Górze Aktu Powierzenia Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości Najświętszej Maryi Pannie. Wydarzeniu w 2012 r. towarzyszyło poświęcenie kopi Ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Od tamtej pory obraz peregrynuje „Od Oceanu do Oceanu” w obronie życia. Dotarł m.in. do Władywostoku i stanął nad brzegiem Oceanu Spokojnego. Akcję poparły Kościoły katolicki i prawosławny.

Jak przypomniała Ewa Kowalewska, prezes Human Life International-Polska i pomysłodawca pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu” jej inicjatorami są świeccy obrońcy życia z różnych krajów, którzy modlą się o nawrócenie narodów i dar życia dla najbardziej bezbronnych.

– Na zorganizowane przez nas spotkanie przyjechali liderzy ruchów pro-life, którzy zachwycili się pomysłem. Punktem wyjścia było przygotowanie ikony zrobionej tak, żeby była przyjmowana w Rosji jako ikona kanoniczna. Chcieliśmy przekazać ją ruchowi prawosławnemu. Współpracowaliśmy z nimi przez wiele lat i to było dla nas najważniejsze przy organizacji tej akcji – powiedziała Ewa Kowalewska.

Podkreśliła, że to Ikona Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze łączy wschód i zachód, północ i południe. Jak zauważyła peregrynacja „Od Oceanu do Oceanu” to jedyny program o tak dużym zasięgu, który połączył liderów prawosławnych i katolików.

– To jest wydarzenie bez precedensu, historyczna peregrynacja, którą przepowiedział kard. Stefan Wyszyński. To on właśnie przez peregrynację Ikony Częstochowskiej uratował Polskę i Kościół w Polsce, wiarę i nasze rodziny. I mówił, że Matka Boża pojedzie przez cały świat i tak się stało. Ja nie wierzyłam, że to jest do zrobienia – tak o początkach podróży mówi Ewa Kowalewska.

Peregrynacja odbywa się za wspólną aprobatą hierarchów Kościołów katolickiego i prawosławnego oraz przy współudziale ich wiernych.

Właściwa pielgrzymka Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” rozpoczęła się 15 czerwca we Władywostoku skąd przemierzyła Syberię, Kazachstan, Białoruś, Ukrainę, Łotwę i Litwę. Wydarzenie spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem już na Dalekim Wschodzie. We Władywostoku ikona została uroczyście przywitana w prawosławnej Katedrze Opieki Matki Bożej (Pokrovskij Sobor), gdzie odprawiono nabożeństwo i odśpiewano Akatyst ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Według koordynatorki peregrynacji szczególnie wymowne były chwile, gdy Ikona stanęła nad Oceanem Spokojnym we Władywostoku, pływała motorówką po największej syberyjskiej rzece Jenisiej, błogosławiąc miastu Krasnojarsk, a także uczestniczyła w manifestacji samochodowej pro-life ulicami Moskwy.

Tylko podczas liczącego 65 tys. km pierwszego etapu podróży kopia Ikony Cudownego Obrazu wystawiona była w ok. 400 miejscowościach na terenie 24 krajów. Modlitwa trwała w 75 katedrach, 73 sanktuariach, 50 cerkwiach. Rozdano ok. 250 tys. ulotek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i „Aktem powierzenia Jej ochronie cywilizacji życia i miłości”.

Od 10 lat Maryja nieustannie wędruje. To wielka kampania w obronie życia. Cały czas trwa modlitwa, wygłaszane są kazania, odbywają się spotkania tematyczne i imprezy towarzyszące.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook