Oferujemy bezpłatne i anonimowe wsparcie bioetyczne w duchu pro-life

/Oferujemy bezpłatne i anonimowe wsparcie bioetyczne w duchu pro-life

Oferujemy bezpłatne i anonimowe wsparcie bioetyczne w duchu pro-life

„Kiedy zakładaliśmy Fundację, naszym marzeniem było, by kobieta rozważająca aborcję nie obawiała się zwrócić się do nas i o tym porozmawiać. Tak właśnie działa powołana w 2016 roku pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna” – mówi Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS i Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Jak informuje Bałtroszewicz, w ubiegłym roku instruktorzy i eksperci Poradni dotarli z poradami do około 4000 osób poszukujących wsparcia i informacji.

 

Poniżej publikujemy pełną treść najnowszego newslettera do Przyjaciół Fundacji JEDEN Z NAS:

Szanowni Państwo!
Drodzy Przyjaciele Fundacji JEDEN Z NAS!

Ruchy pro-life bardzo często są kojarzone z szokującymi olbrzymimi bilbordami przedstawiającymi zabite dzieci. Tymczasem głęboko wierzymy, że można realizować założenia pro-life nie w kontrze do kogoś lub czegoś, ale dla kogoś i dla czegoś. Zamiast dzielić, szokować, oceniać i sądzić można być blisko, towarzyszyć, uważnie słuchać i być wsparciem.

W wakacje chcemy pokazywać pozytywne przykłady budowania kultury życia, chcemy stawać się alternatywą dla przekazu negatywnego i atakującego. Kiedy zakładaliśmy Fundację, naszym marzeniem było, by kobieta rozważająca aborcję nie obawiała się zwrócić się do nas i o tym porozmawiać.

Tak właśnie działa powołana w 2016 roku pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna (www.poradniabioetyczna.pl). Miejsce, w którym osoba borykająca się z problemem bioetycznym jest uważnie wysłuchana, może uzyskać istotne dla niej informacje oraz poradę. Zespół 20 Instruktorów Poradni z wielkim zaangażowaniem udziela odpowiedzi na zadawane pytania; do każdego problemu podchodzi zawsze indywidualnie i zwracając szczególną uwagę na szeroko rozumiany kontekst i wszelkie szczegóły. Jeżeli ta służba drugiemu człowiekowi ocaliła chociaż jedno życie, to znaczy, że nasz wysiłek był warty tej ceny.

Nie możemy opisywać poszczególnych przypadków, by każdy z szukających pomocy czuł się bezpiecznie i anonimowo, ale zdradzimy, że łącznie w zeszłym roku dotarliśmy z poradami do około 4000 osób poszukujących wsparcia i informacji.

Problematyka poruszana w prośbach o poradę dotyczy m.in. nieetycznych szczepionek, metody in vitro, naprotechnologii, hospicjów perinatalnych, pochówku dziecka utraconego, aborcji, antykoncepcji, nieuleczalnej choroby, transplantacji, uporczywej terapii, eutanazji.

By lepiej pokazać, jak Poradnia działa, posłużmy się bardzo uproszczonym i mającym charakter jedynie poglądowy przykładem pytania. Z tego typu problemami zwracają się do nas m.in studenci medycyny, naukowcy czy rodzice zatroskani o rodzaj podawanych swoim dzieciom szczepionek.

Czy jest moralnym wykorzystywanie do badań naukowych linii komórkowych wyprowadzonych kilkadziesiąt lat temu z zabitych płodów ludzkich? Czy katolik ciężko grzeszy przeprowadzając doświadczenia, skoro nie ma wpływu na wybór linii komórkowej, na której będzie przeprowadzany eksperyment?

Nie sposób w tak krótkim newsletterze udzielić nawet najbardziej pobieżnej odpowiedzi na powyższy przykład, ponieważ skrót mógłby zostać opacznie odczytany. Mamy tu bowiem do czynienia z co najmniej dwoma aspektami problemu – oceny etycznej działań mających na celu pozyskanie komórek z zabitego płodu ludzkiego oraz pytaniem, czy zastosowanie linii komórkowych, wyprowadzonych kilkadziesiąt lat temu z zabitych płodów ludzkich, do obecnie przeprowadzanych badań naukowych jest etyczne. Tej, jak i innych podobnych kwestii nie da się rozwiązać w tym miejscu, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z Poradnią Bioetyczną w celu uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania bioetyczne. Robimy to anonimowo i zawsze bezpłatnie dzięki naszym darczyńcom!!!

Z Poradnią Bioetyczną można skontaktować się przez wspomnianą już wcześniej stronę internetową – www.poradniabioetyczna.pl, mailowo: [email protected] oraz telefonicznie: +48 12 428 60 30 (wew. 922). Wszelkie pytania i prośby o udzielenie porady prosimy kierować przez formularz na stronie: www.poradniabioetyczna.pl/uzyskaj-porade, a tuż po przerwie wakacyjnej zapraszamy również do siedziby poradni w godzinach jej otwarcia (Kraków, ul. Bernardyńska 3).

To jest przykład bardzo konkretnego działania na rzecz drugiego człowieka w duchu pro-life. Właśnie tak, krok po kroku, chcemy edukować i budować cywilizację życia. Robimy to tylko dzięki Wam! Stąd, mimo że są wakacje, serdecznie proszę: nie zapominajcie o wsparciu! Każde 20, 50 czy 100 zł pozwala nam służyć ludziom, którzy tej pomocy u nas szukają. A przecież jeżeli ocalisz jedno życie, to ocalisz cały wszechświat!

Wszystkiego dobrego i wspaniałych wakacji!

Jakub

 

Zachęcamy do subskrypcji newslettera Fundacji JEDEN Z NAS, a także Newslettera Bioetycznego. Zostaw swój e-mail, a będziesz otrzymywał aktualne informacje ze świata pro-life.

By | 2019-09-12T23:07:33+02:00 czwartek, 04 lipca 2019|Federacja, Wszystkie|

About the Author:

Facebook