Podczas obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, odbywających się pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, miało miejsce zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na którym biskupi dziękowali za łaskę Chrztu Polski oraz zapoznali się z aktualnym stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Biskupi przekazali również oficjalne stanowisko Polskiego Kościoła ws. karania kobiet, które dopuściły się aborcji.
W wydanym oświadczeniu biskupi nie wyrażają poparcia dla karania kobiet, które dopuściły się aborcji i podkreślają jednocześnie potrzebę otoczenia każdej ciężarnej kobiety wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną.
„W związku z dyskusją o ochronie życia ludzkiego Konferencja Episkopatu Polski podkreśla, że życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Jego obrona stanowi obowiązek wszystkich, niezależnie od światopoglądu. Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia. Dziękując świeckim angażującym się w ruchy, stowarzyszenia i federacje pro-life, pasterze Kościoła w Polsce proszą o solidarną współpracę w tej ważnej sprawie. Równocześnie oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane (por. Jan Paweł II, Evangelium Vitae, 59). Należy dołożyć wszelkich starań, by wobec zamiaru przerwania ciąży, każda kobieta była otoczona wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną” (punkt piąty Komunikatu z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski).
Pełny tekst Komunikatu z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, Gniezno-Poznań, 14-16 kwietnia 2016 r.