P. Ozdoba o ustanowieniu Dnia Ojca w uroczystość św. Józefa: przeżywamy dzisiaj kryzys męskości i ojcostwa. Św. Józef może być doskonałym punktem odniesienia dla każdego mężczyzny i ojca

by FUNDACJA JZN
Centrum Życia i Rodziny zainaugurowało kampanię mającą na celu ustanowienie Dnia Ojca 19 marca. „Państwa katolickie, jak np. Hiszpania, Portugalia, Włochy, Chorwacja, obchodzą Dzień Ojca właśnie 19 marca, w uroczystość św. Józefa. Nie od dziś wiadomo, że przeżywamy w naszym świecie kryzys męskości i ojcostwa. Wszystkie cechy, którymi emanował św. Józef podczas swojego życia, są niezwykle wartościowe i wciąż mogą być doskonałym punktem odniesienia dla każdego mężczyzny i ojca” – podkreślał Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

„Dzień Ojca na nowo” – to hasło zainaugurowanej we wtorek kampanii społecznej Centrum Życia i Rodziny, której celem jest ustanowienie Dnia Ojca 19 marca. Wówczas przypada liturgiczne wspomnienie św. Józefa, patrona rodzin i ojców. [czytaj więcej]

Obecnie Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca. Zdaniem Pawła Ozdoby data ta nie ma żadnych powiązań historycznych ani nie jest zakorzeniona w tradycji.

– Zmiana wiąże się z tym, że dotychczas Dzień Ojca w żaden sposób nie był zawieszony w perspektywie historycznej, nie był umiejscowiony w pewnej tradycji. Po prostu w latach 50. ustanowiono ten dzień na 23 czerwca, podobnie jak w Nikaragui. Natomiast państwa katolickie, jak np. Hiszpania, Portugalia, Włochy, Chorwacja, obchodzą Dzień Ojca właśnie 19 marca, w uroczystość św. Józefa. Tym samym św. Józef może być doskonałym patronem dla wszystkich ojców, mężów i mężczyzn – akcentował Paweł Ozdoba.

8 grudnia ubiegłego roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił bieżący rok „Rokiem św. Józefa”. Papież nazwał św. Józefa „ojcem czułości”, a także „ojcem w przyjmowaniu”, ponieważ „przyjął Maryję bez uprzednich warunków”.

– Kampania, którą uruchomiliśmy, ma za zadanie nie tylko promować postać św. Józefa jako wzór do naśladowania, ale przede wszystkim może być inspiracją do promowania odpowiedzialnych postaw. Nie od dziś wiadomo, że przeżywamy w naszym świecie kryzys męskości i ojcostwa. Wszystkie cechy, którymi emanował św. Józef podczas swojego życia, są niezwykle wartościowe i wciąż mogą być doskonałym punktem odniesienia dla każdego mężczyzny i ojca. Ustanowienie Dnia Ojca na 19 marca będzie też społecznym ukoronowaniem „Roku św. Józefa”, który papież Franciszek ustanowił. My jako strona społeczna wychodzimy z taką inicjatywą – oznajmił prezes Centrum Życia i Rodziny.

Aby wesprzeć kampanię społeczną „Dzień Ojca na nowo”, należy wejść na stronę internetową [dzienojca.pl] i wypełnić formularz pod apelem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie podjęcia uchwały ustanawiającej 19 marca Dniem Ojca.

– Tam znajduje się petycja do pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w której zwracamy się jako obywatele o podjęcie wszelkich możliwych działań do tego, aby odpowiedni organ – czyli Sejm – przyjął uchwałę ustanawiającą Dzień Ojca na 19 marca. W kampanię może zaangażować się każdy. Jest ona niezwykle uniwersalna, ponieważ promujemy postać św. Józefa, który był i jest doskonałym wzorem do naśladowania, ale jednocześnie pokazujemy, że niezwykle istotnym jest przypominać dzisiaj o odpowiedzialnej postawie mężczyzn, ojców – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem prezesa Centrum Życia i Rodziny w świecie zawładniętym przez lewicowe ideologie coraz trudniej o odpowiednie postawy rodzicielstwa.

– Rewolucja seksualna, kulturowa, w której na co dzień żyjemy, próbuje zawłaszczyć najbardziej podstawowe i najważniejsze dla nas wartości jak chociażby rodzicielstwo. Dziś już coraz częściej mówi się o tym, że rodzicem czy rodziną dla dziecka może być dwóch mężczyzn albo dwie kobiety. (…) Nie można odbierać dzieciom prawa do posiadania ojca i matki. To jest fundamentalne prawo przede wszystkim małego człowieka, który dopiero pojawił się na świecie i potrzebuje wsparcia, umiejętnego kierowania i właściwego wychowania. Taką rolę wychowawczą są w stanie spełnić tylko rodzice, czyli kobieta i mężczyzna – podkreślił.

Komisja Europejska – w świetle „Strategii na rzecz równości LGBTIQ na lata 2020-25” – będzie dążyła do zmuszenia wszystkich państw członkowskich do uznawania związków jednopłciowych zawartych w innych krajach Unii Europejskiej. Aby się temu sprzeciwić, można podpisać się pod petycją, która znajduje się na stronie [wobronierodzin.pl].

– Komisja Europejska chce, aby Polska, a także inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, uznawały tzw. związki małżeńskie jednopłciowe i nazywały je małżeństwem. To oczywiście jest bardzo niebezpieczne. Jeżeli zostanie to przyjęte przez kraje członkowskie, to w zasadzie w kolejnym roku możemy mieć próbę w pełni zalegalizowania „homomałżeństw”. Trzeba reagować w każdy sposób, dzielić się tą informacją, wchodzić na stronę internetową wobronierodzin.pl i podpisywać apel. (…) My zbierzemy wszystkie apele i zaniesiemy do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby jasno i zdecydowanie potwierdził, że w Polsce nie ma możliwości na to, aby uznawać „homomałżeństwa” zawierane w innych krajach – mówił Paweł Ozdoba.

Całą rozmowę z Pawłem Ozdobą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook