Paola Bonzi – włoska obrończyni życia uratowała 22702 dzieci

by FUNDACJA JZN
W wieku 76 lat we Włoszech zmarła Paola Bonzi. Ta jedna z mało znanych, a najwspanialszych obrończyń życia w założonym przez siebie Centrum Wspierania Życia w Mediolanie uratowała 22702 dzieci.

W 1963 roku, gdy miała zaledwie 20 lat straciła wzrok. Mimo to skończyła studia pedagogiczne. Pracowała z dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Wyszła za mąż i doczekała się dwójki dzieci. W 1984 roku założyła w Mediolanie Centrum Wspierania Życia (CAV – Centro di Aiuto alla Vita). Przez 35 lat uratowała tam od śmierci 22702  dzieci. Tyle bowiem matek – zdecydowanych, by dokonać aborcji – zdołała przekonać, by tego nie robiły. Oferowała im najróżniejszą pomoc, ale najważniejsza okazywała się osobista rozmowa z nią. To najczęściej był decydujący moment, gdy zdesperowane i zrozpaczone kobiety zmieniały zdanie i postanawiały wydać na świat nowe życie zamiast je unicestwiać.

„Wszystkie uratowane przez nią dzieci znane są z imienia i nazwiska. Niektóre z nich same doczekały się już potomstwa. 'Nigdy nie spotkałam matki, która żałowałaby, że nie dokonała aborcji’ – powtarzała często Paola Bonzi. Spotykała natomiast wiele kobiet, które nawet wiele lat później żałowały i cierpiały, nie mogąc sobie wybaczyć, że dokonały aborcji” – napisał Grzegorz Górny na portalu wPolityce.pl.

Włodzimierz Rędzioch z tygodnika „Niedziela” zwraca uwagę, że Bonzi potrafiła przekonać przedsiębiorców i znaleźć benefaktorów, którzy gotowi byli dawać oferty Ośrodkom Pomocy Życiu, bo mieli pewność, że ich pieniądze służą ratowaniu życia. Aby zbierać fundusze Paola organizowała między innymi specjalne wieczory galowe – w tym roku też przygotowała taki wieczór, który miał być też okazją do świętowania 35 rocznicy założenia pierwszego Ośrodka CAV. Nie dożyła tej chwili ale pozostał po niej ten wielki spadek jakim jest 22702 dzieci (dzisiaj niektórzy mają już ponad 30 lat) i tyleż kobiet, które zostały matkami dzięki jej pomocy i wsparciu. 

„Potrafiła być delikatna, dyskretna i wyrozumiała, nigdy nikogo nie krytykowała ani nie potępiała. Zawsze powtarzała, że dzieci rodzą się dzięki ich matkom, ponieważ to w sercu kobiety kryje się „tak” dla życia. Dlatego aby urodziło się dziecko, najpierw musi „urodzić się” matka, a Paola potrafiła wzbudzać w kobietach pragnienie macierzyństwa. Nie wystarczą prawa ograniczające czy zakazujące aborcję. Można by powiedzieć, że Bonzi była prawdziwą feministką – broniła kobiet pomagając im zrobić najpiękniejszą rzecz w życiu – wydać na świat dziecko” – napisał Włodzimierz Rędzioch.

Paola Bonzi zmarła nagle 9 sierpnia w Brindisi, gdzie spędzała wakacje. Miała 76 lat.

Źródło: wPolityce.pl, niedziela.pl

You may also like

Facebook