Papież Franciszek odwiedził szpital, gdzie leczeni są pacjenci chorzy na AIDS

/Papież Franciszek odwiedził szpital, gdzie leczeni są pacjenci chorzy na AIDS

Papież Franciszek odwiedził szpital, gdzie leczeni są pacjenci chorzy na AIDS

W czasie swojej apostolskiej podróży do Mozambiku papież Franciszek udał się na północne peryferie Maputo, do najbardziej zaludnionej i najbiedniejszej jego dzielnicy Zimpeto, aby odwiedzić szpital, w którym leczeni są przede wszystkim pacjenci chorzy na AIDS.

Stanowi on jeden ze skuteczniejszych przykładów walki z tą chorobą w Afryce, gdzie wirus HIV jest prawdziwą epidemią. Szacuje się, że w samym Maputo co piąta osoba jest jego nosicielem.

W ośrodku tym w 2002 roku Wspólnota św. Idziego zapoczątkowała program DREAM. Do tej pory skorzystało z niego ponad pół miliona osób. Dzięki niemu narodziło się 130 tys. zdrowych dzieci, pomimo tego, że ich matki były nosicielkami wirusa HIV. W samym Mozambiku znajduje się 13 podobnych ośrodków prowadzonych przez Wspólnotę św. Idziego. 10 tys. kobiet w ciąży objętych jest profilaktyką, aby nie przekazały wirusa swoim dzieciom. To w znaczniej mierze kobiety stworzyły stowarzyszenie, złożone z osób, które doświadczyły na sobie skuteczności terapii i angażują się w propagowanie wskazań sanitarnych oraz w informowanie chorych o potrzebie leczenia. Opiekują się też osieroconymi dziećmi. W ośrodku DREAM w Zimpeto Papież Franciszek spotkał się z grupą 2 tys. chorych ze wszystkich tego typu placówek w Mozambiku.

Paweł Pasierbek SJ
Źródło: vaticannews.va
By | 2019-09-07T20:33:32+02:00 sobota, 07 września 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail