Papież porównał aborcję z powodu chorób płodu do działań nazistów

/Papież porównał aborcję z powodu chorób płodu do działań nazistów

Papież porównał aborcję z powodu chorób płodu do działań nazistów

Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna: to mężczyzna i kobieta.

 

Podczas audiencji dla delegacji Forum, działającego od 25 lat, Franciszek powiedział: „W zeszłym stuleciu cały świat był zgorszony tym, co robili naziści, by doprowadzić do czystości rasy. Dzisiaj robimy to samo, ale w białych rękawiczkach„.Zapytał: „Dlaczego nie widać karłów na ulicach? Bo protokół postępowania wielu lekarzy mówi: jest chory, odrzućmy go”. 

„To bolesna konstatacja, ale tak to dzisiaj działa” – stwierdził papież, który odłożył przygotowany tekst przemówienia i improwizował.

 

Podkreślił: „Słyszałem, że modne jest, albo przynajmniej jest zwyczajem, to, że gdy w pierwszych miesiącach ciąży robi się badania, czy dziecko nie jest chore lub czy nie ma wad, pierwszą propozycją jest: «odrzucamy je»”.

 

„To dzieciobójstwo. Aby zapewnić sobie spokojne życie, zabija się niewinnego” – dodał.

 

Franciszek wspominał, że kiedy chodził do szkoły, nauczycielka historii opowiadała o skale, z jakiej zrzucano chore dzieci. „To okrucieństwo, ale my robimy to samo” – dodał.

 

W swoim wystąpieniu papież zauważył również, że obecnie mówi się o „zróżnicowanych rodzinach, o różnych typach rodziny”.

 

„Tak, to prawda, «rodzina» to słowo analogiczne. Mówi się także: rodzina gwiazd, rodzina drzew, rodzina zwierząt. Ale rodzina na obraz Boga jest jedna, ta mężczyzny i kobiety„- oświadczył.

 

Franciszek zaznaczył: „Mogą nie być wierzący, ale jeśli się kochają i łączą w małżeństwie, są na obraz i podobieństwo Boga. Dlatego małżeństwo jest wspaniałym sakramentem”.

 

Nawiązał też do swej szeroko komentowanej i krytykowanej przez część środowisk kościelnych adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, opublikowanej po dwóch synodach na temat rodziny.

 

Papież wyraził ubolewanie, że „niektórzy sprowadzili «Amoris laetitia» do jałowej kazuistyki: można-nie można”. Słowa te, to wyraźna aluzja do polemik wokół kwestii komunii dla rozwiedzionych, w sprawie której – zdaniem krytyków dokumentu – doszło w nim do „otwarcia” wobec takich osób.

 

Zdaniem Franciszka ci, którzy w ten sposób patrzą na tę adhortację, „niczego nie zrozumieli”.

 

W czasie audiencji dla Forum Rodzin papież powiedział też: „Rodzina to piękna przygoda, a dzisiaj, mówię to z bólem, wiele razy myśli się o założeniu rodziny, o zawarciu małżeństwa, jakby to była loteria”.

 

Takie podejście opisał następująco: „Decydujemy się, będzie jak będzie, jeśli będzie nie tak, przekreślamy wszystko i zaczynamy jeszcze raz”.

 

Franciszek przytoczył słowa, jakie usłyszał od kobiety w swej ojczystej Argentynie: „Wy księża jesteście cwani; żeby zostać kapłanami studiujecie osiem lat, a potem, jeśli po paru latach coś idzie nie tak, piszecie piękny list do Rzymu z prośbą o zgodę na odejście i się żenicie. A nam udziela się sakramentu na całe życie tylko po trzech czy czterech spotkaniach na kursach przedmałżeńskich; to niesprawiedliwe„.

 

„Niestety wiele razy tak jest; zbyt powierzchownie podchodzi się do największego daru, jaki Bóg dał ludzkości: do rodziny, ikony Boga” – przyznał papież.

 

„Największym darem są dzieci – podkreślił – także wtedy, gdy są chore”.

 

„Dzieci przyjmuje się takie, jakie przychodzą na świat, jakie przysyła je Bóg” – mówił papież.

 

Zauważył, że są pary, które zamiast dzieci wolą mieć „psy i koty”.

 

W obszernym wystąpieniu na temat rodziny Franciszek poruszył również kwestię zdrady.

 

„Tyle kobiet – mówił – w milczeniu czekało na męża, który powróci do wierności” – mówił. Zastrzegł, że zdradzani bywają też mężczyźni. „To jest świętość, która wybacza wszystko, bo kocha” – stwierdził papież.

 

PAP/kk

 

Za: www.deon.pl

By | 2018-06-18T13:08:49+02:00 poniedziałek, 18 czerwca 2018|Pro-Life|

About the Author:

Facebook