Rozpoczynająca się Paraolimpiada może stać się dla japońskiego społeczeństwa wielką zachętą do życia – uważa ks. Andrea Lembo. Misjonarz od 10 lat pracujący w Kraju Kwitnącej Wiśni podkreśla, że liczba samobójstw w Japonii drastycznie wzrosła w czasie pandemii i przekreśliła lata postępów w zwalczaniu wysokiego wskaźnika osób odbierających sobie życie.
Według danych japońskiego ministerstwa zdrowia w ubiegłym roku niemal 21 tys. osób w tym kraju popełniło samobójstwo. Oznacza to wzrost o prawie 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego i pierwszy taki skok od dekady. Najczęściej próbę samobójczą podejmują kobiety i dzieci.
Japonia przez długi czas miała najwyższy wskaźnik samobójstw wśród grupy najbardziej rozwiniętych państw. Władze kraju latami z sukcesem pracowały nad tym, by wspierać ludzi z problemami psychicznymi i zatrzymać ten bolesny wzrost. Zdaniem naukowców koronawirus jest głównym czynnikiem odwrócenia pozytywnego trendu. Badacze z Uniwersytetu Waseda z Tokio są zdania, że również obecny rok będzie pod tym względem rekordowy. „Paraolimpiada jest dla japońskiego społeczeństwa szansą, by dostrzec wartość życia pomimo trudności i cierpienia” – uważa ks. Andrea Lembo.
„Japończycy poświęcają wiele uwagi i troski osobom niepełnosprawnym, dlatego Paraolimpiada jest tutaj wydarzeniem niezwykle oczekiwanym i budzącym silne emocje. Kraj Kwitnącej Wiśni chce poprzez te igrzyska zwrócić uwagę świata na osoby, które są mistrzami w pokonywaniu swoich słabości, nie poddają się, ale podejmują wysiłek zmiany swojego życia na lepsze – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Andrea Lembo. – Igrzyska są wielką zachętą do życia na sto procent, do pokonywania swoich ograniczeń. Właśnie to w połączeniu z odwagą i nadzieją prowadzi nas do prawdziwego człowieczeństwa. W społeczeństwie, które wymaga od swoich członków doskonałości Paraolimpiada może być wielkim bodźcem do życia dla młodych ludzi.“
Rozpoczynająca się dziś Paraolimpiada potrwa blisko dwa tygodnie, do 5 września. Sportowcy wystartują w 22 dyscyplinach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami i powalczą o 540 kompletów medali. Również Polacy mają wiele medalowych szans.
Nasi zawodnicy i zawodniczki z każdych igrzysk przywożą wiele drogocennych krążków i regularnie zapewniają nam wysoką pozycję w klasyfikacji medalowej. W tym roku w Tokio wystartuje 89 reprezentantów i reprezentantek naszego kraju. Rywalizować będą w 12 dyscyplinach. Starty Polaków przewidziano m.in. w podnoszeniu ciężarów, pływaniu, tenisie stołowym i szermierce.