„Dlaczego kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”, której celem jest ochrona dzieci, angażująca najważniejsze instytucje w państwie, wiele organizacji i środowisk, nie deklaruje objęcia ochroną także dzieci w okresie prenatalnym, w tym ochrony ich życia?” – stawia pytanie Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, który stosowne oświadczenie przekazał także Rzeczniczce Praw Dziecka, będącej głównym partnerem kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, ale która w swojej dotychczasowej działalności nie zabiera głosu w obronie praw najmłodszych dzieci.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wraz z Krajową Koalicją na rzecz Ochrony Dzieci od 8 października realizują kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy”. Jej uroczysta inauguracja miała miejsce w Sejmie RP. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka, a honorowym patronatem objęli ją m.in.: Marszałek Sejmu RP – Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP – Małgorzata Kidawa-Błońska.
„Troska o dzieci i sprawienie, aby żyły w środowisku wolnym od przemocy, spotyka się z dużym poparciem ze strony społeczeństwa i nam również jest bliska” – zaznacza Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w wydanym oświadczeniu ale równocześnie stawia pytanie: „Dlaczego kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”, której celem jest ochrona dzieci, angażująca najważniejsze instytucje w państwie, wiele organizacji i środowisk, nie deklaruje objęcia ochroną także dzieci w okresie prenatalnym, w tym ochrony ich życia?”.
Zarząd PFROŻ podkreśla, że polskie prawo chroni dziecko przed przemocą również w okresie prenatalnym. Zwrócono uwagę, że Rzeczniczka Praw Dziecka, która jest głównym partnerem kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, ma obowiązek chronić każde dziecko od poczęcia. Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka w art. 1 mówi jednoznacznie: „Rzecznik (…) stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji RP, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców”, a w art. 2: „W rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”. „Niestety, ani w swojej dotychczasowej działalności, ani w opisywanej kampanii Rzeczniczka Praw Dziecka nie zabiera głosu w obronie praw najmłodszych dzieci” – zaznacza w swoim oświadczeniu Zarząd PFROŻ.
W dniu 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci ma nastąpić kulminacja tej kampanii – a fasady wielu budynków w całej Polsce rozświetlą się na czerwono – symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. „Będzie się nam to głównie kojarzyło z przemocą wobec dzieci w prenatalnej fazie życia oraz naruszaniem ich podstawowego prawa do życia” – napisano w oświadczeniu.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia działa od 1992r.; zrzesza kilkadziesiąt organizacji prorodzinnych oraz chroniących życie. W 2012 roku Federacja za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego.