Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka apeluje do Rzecznika Praw Obywatelskich by stanął po stronie nienarodzonych obywateli

/Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka apeluje do Rzecznika Praw Obywatelskich by stanął po stronie nienarodzonych obywateli

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka apeluje do Rzecznika Praw Obywatelskich by stanął po stronie nienarodzonych obywateli

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka apeluje do Rzecznika Praw Obywatelskich o to, by stanął on po stronie nienarodzonych dzieci. To odpowiedź na słowa Marcina Wiącka ws. powrotu do możliwości zabijania nienarodzonych z powodów eugenicznych.

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek stwierdził, że Parlament powinien powrócić do prac nad przywróceniem możliwości dokonywania tzw. aborcji z powodów eugenicznych.

– Swoją wypowiedzią RPO poddał w wątpliwość wyrok TK z 22 października ubiegłego roku, który jednoznacznie stwierdził niekonstytucyjność ustawowego zapisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka – podkreśla prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Wojciech Zięba, zwracając się do Rzecznika Praw Obywatelskich ze specjalnym apelem.

– Apelujemy do RPO, aby stanął po stronie nienarodzonych obywateli, którzy podejrzewani są o chorobę lub niepełnosprawność. Apelujemy o zaprzestanie zachęcania parlamentarzystów do tworzenia prawa przywracającego możliwość dokonywania aborcji w przypadku wad letalnych i podważania wyroków TK – akcentuje Wojciech Zięba.

W Sejmie znajduje się m.in. zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy, który de facto przywraca możliwość zabicia nienarodzonego dziecka ze wskazań eugenicznych – zwraca uwagę Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

– Ten projekt pana prezydenta przywraca – wbrew porządkowi konstytucyjnemu – aborcję eugeniczną pod nieco zmienioną nazwą. To jest kwestia tylko odmiennej terminologii.Obecność projektu ustawy pana prezydenta w polskim parlamencie jest bardzo dużym zagrożeniem dla polskiego porządku prawnego i wydaje się, że to właśnie ten projekt – jeśli prace legislacyjne w kwestii aborcji zostaną wznowione – będzie miał istotne znaczenie jako nowa forma kompromisu wypracowywanego w polskim parlamencie. Oczywiście, ustawa z 1993 roku nie była żadnym kompromisem, dlatego że jakikolwiek wyjątek dopuszczający zabijanie niewinnego człowieka nie można uznać za rozwiązanie kompromisowe – zaznacza Piotr Guzdek.

Działacze pro-life liczą na jak najszybsze wycofanie prezydenckiego projektu, o co po raz kolejny zaapelowali w skierowanym do głowy państwa liście.

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2021-09-19T10:05:59+02:00 niedziela, 19 września 2021|Federacja, Wszystkie|

About the Author:

Facebook