Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspólnie z diecezją kaliską zbierają środki na wsparcie dla młodych dziewcząt, często mam, które uczą się w Republice Środkowoafrykańskiej.
Republika Środkowoafrykańska to jeden z większych krajów Afryki. Obszar jest bogaty w kopaliny, o które toczy się ostra rywalizacja silniejszych. System polityczny jest niestabilny – mówi Tomasz Zawal z Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
– Rebelianci nieustannie walczą z armią rządową. Do tego dochodzą różne lokalne sojusze, nawet grup bandyckich, przemytników, wszystkich tych, którzy próbują skorzystać z istniejącego chaosu– tłumaczy Tomasz Zawal.
W środku tego konfliktu żyją mieszkańcy diecezji Bouar, gdzie na co dzień pracuje ks. bp Mirosław Gucwa. Uzbrojeni nie liczą się z ludzkim życiem. Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspólnie z diecezją kaliską uruchomiło specjalną kampanię, by zadbać o mieszkańców. Trwa zbiórka środków na pakiety edukacyjne dla młodych dziewcząt.
– Ks. bp Damian Bryl zdecydował o tym, że diecezja weźmie ten projekt jako pilotażowy projekt misyjny – wskazuje Tomasz Zawal z Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
W diecezji Bouar pomoc może trafić nawet do ponad 200 dziewcząt. To dziewczyny, które uczą się w szkole „Wstań i idź”, specjalnej placówce dla młodych mam. Matkami są tutaj dziewczęta w wieku od 14 do 18 roku życia. W szkole uczą się one w trzech klasach.
– Istnieje klasa krawiecka, kucharska i fryzjerska – mówi Tomasz Zawal.
Każda z dziewcząt może zostać wyposażona w specjalny pakiet pomocowy. Zarówno te dziewczęta, które kontynuują naukę, jak i te, które kształcenie mają już za sobą – zaznacza ks. Piotr Przybył, referent ds. misji diecezji kaliskiej.
– Pierwszy pakiet to sfinansowanie jednego roku edukacji dla jednej osoby, który wynosi 40 euro. Drugi pakiet to tzw. wyprawka po zakończeniu szkoły – wyjaśnia ks. Piotr Przybył.
W ostatnich dniach kolejne mamy ukończyły szkołę. Poprzez wyprawkę zawodową kobiety otrzymują np. maszynę do szycia, tak by mogły utrzymywać się z własnej pracy. Koszt takiego pakietu to 150 euro. O wsparciu Republiki Środkowoafrykańskiej – jeszcze przed kampanią, jaka dotarła do diecezji kaliskiej – zdecydowała Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu. Wtedy udało się zebrać środki na zakup 15 maszyn do szycia.