Prawo do klauzuli sumienia dla pracowników służby zdrowia w USA i na świecie jest zagrożone. Światowe Towarzystwo Medyczne (ang. The World Medical Association – WMA), reprezentujące 10 milionów lekarzy z całego świata, jest gotowe zaakceptować politykę, która wymagałaby od lekarzy przeprowadzania aborcji nawet wbrew ich sumieniu.
Obecne ustawy federalne w USA chronią prawo sumienia pracowników służby zdrowia. Jednak polityka Światowego Towarzystwa Medycznego ma znaczący wpływ na przyszłe regulacje dot. zawodu lekarza na całym świecie. WMA została założona w 1947 roku jako odpowiedź na okrucieństwa dokonane na ludzkości przez nazistów podczas II wojny światowej. Organizacja promuje się jako „oceniająca i kodyfikująca etykę w opiece zdrowotnej”.
Aktualnie polityka WMA wymaga od lekarzy zapewnienia kontynuowania opieki zdrowotnej u pacjentów, którzy wybrali aborcję, jednak nie zmusza ich do przeprowadzania „zabiegu”. Proponowana przez Towarzystwo poprawka może zmienić tę sytuację.
„Indywidualni lekarze mają prawo do wyrażenia sprzeciwu sumienia wobec zapewnienia aborcji, ale prawo to nie upoważnia ich do utrudniania lub odmowy dostępu do legalnych usług aborcyjnych, ponieważ opóźnia to opiekę nad kobietami, narażając ich zdrowie i życie. W takich przypadkach lekarz musi skierować kobietę do chętnego i wyszkolonego pracownika służby zdrowia w tym samym lub innych zakładzie opieki zdrowotnej, zgodnie z prawem krajowym. Jeśli skierowanie nie jest możliwe, lekarz który wyrazi sprzeciw, musi zapewnić bezpieczną aborcję lub wykonać jakąkolwiek procedurę, która jest niezbędna, aby uratować życie kobiety i zapobiec poważnemu uszczerbku na jej zdrowiu” – brzmi poprawka.
Proponowane zmiany wyeliminują również przepis, który „wymaga od lekarza zachowania szacunku dla ludzkiego życia”.
Powyższym poprawkom sprzeciwiło się Katolickie Towarzystwo Medyczne – Catholic Medical Association (CMA). „Nie jesteśmy przekonani co do tego, że aborcja jest opieką medyczną. Międzynarodowy wpływ na tę globalną politykę aborcyjną jest nieobliczalny” – powiedział dr Peter T. Morrow, prezes zarządu CMA. „Łączymy się z przedstawicielami ponad 25 000 lekarzy, pielęgniarek, pracowników służby zdrowia i rzeczników pacjentów, którzy zapewniają doskonałą, naukową, etyczną i moralną opiekę zdrowotną zgodną z zasadami przysięgi Hipokratesa. Wspólnie domagamy się, aby korekty WMA zostały odrzucone” – powiedział.
CMA opowiedziało się za ochroną prawa do klauzuli sumienia dla pracowników służby zdrowia w odniesieniu do aborcji, ale także do wspomaganego samobójstwa i wysłało za pośrednictwem American Medical Association (AMA), które jest członkiem stowarzyszonym WMA i może polecać odrzucenia i lub korekty, list podpisany przez American Association of Pro-Life Obstetricians and Gynecologists, American College of Pediatricians, Christian Medical & Dental Associations, National Association of Catholic Nurses-U.S.A. oraz The National Catholic Bioethics Center.
Źródło: www.lifesitenews.com