Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Europejska Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) podpisały porozumienie formalizujące ich trwającą już współpracę. Swe podpisy złożyli przewodniczący obu gremiów: kard. Angelo Bagnasco i Vincenzo Bassi.
Zdaniem kard. Bagnasco, biskupi i rodziny są wezwani do współdziałania w nowej ewangelizacji Europy. Porozumienie jest „znakiem jedności”, a „jedność jest tym, co przyciąga ludzi do Boga”. – Wobec wyzwań sekularyzacji i spadku liczby urodzeń, trzeba koniecznie unikać defetyzmu, a wręcz przeciwnie, zakasać rękawy i współpracować ze sobą – stwierdził przewodniczący CCEE.
Ze swej strony Bassi przypomniał słowa papieża Franciszka, że Europa obecnie „stała się starym kontynentem już nie ze względu na swą chwalebną historię, ale z powodu swego zaawansowanego wieku”. – W obliczu pandemii samotności jesteśmy wezwani do bycia świadkami radosnej odpowiedzialności rodzin i rozwijania wszędzie sieci rodzin. W tym celu oddajemy się na służbę Kościoła w Europie oraz naszych wspólnot, które są rodzinami rodzin – zaznaczył przewodniczący FAFCE.
Zgodnie z porozumieniem FAFCE będzie uczestniczyć w pracach komisji ds. rodziny i życia CCEE, której obecnie przewodniczy abp Leo Cushley, metropolita Sant Andrews i Edynburga w Szkocji. Współpraca ta została zapoczątkowana po Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie w 2018 roku.
Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. Jej sekretariat mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem CCEE jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.
Europejska Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych powstała w 1997 r. Zrzesza 18 krajowych stowarzyszeń (ma też 5 obserwatorów i 4 organizacje stowarzyszone) z 17 krajów. FAFCE ma sekretariat w Brukseli, współpracuje z Unią Europejską i Radą Europy, co daje jej prawo do obecności jej przedstawicieli na wszystkich spotkaniach plenarnych, prawo dostępu do opracowywanych dokumentów i prawo zabierania głosu.