Pożegnanie dr. inż. Antoniego Zięby

/Pożegnanie dr. inż. Antoniego Zięby

Pożegnanie dr. inż. Antoniego Zięby

Dnia 3 maja o godzinie 17.00 po ciężkiej chorobie zmarł dr inż. Antoni Zięba, ikona polskiego środowiska pro-life. Inż. Zięba znany był z bezkompromisowej walki o prawo do życia każdego nienarodzonego dziecka.

 

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 maja we wtorek o godz. 16.00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim w Krakowie. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

 

 

Antoni ZIĘBA

 

Urodził się w dniu 5 lipca 1948 r. w Jaworznie. Absolwent Politechniki Krakowskiej; dr inż. budownictwa. W latach 1971 – r. pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki w Krakowie (obecnie emerytowany); autor i/lub współautor ponad 40 publikacji naukowo-technicznych, oraz uczestnik licznych konferencji naukowych i międzynarodowych kongresów.

 

Współzałożyciel w 1980 r. Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, a także współorganizator dwóch Narodowych Marszy w Obronie Życia (1996 r.); inicjator i współorganizator od roku 1981 corocznej pielgrzymki obrońców życia na Jasną Górę. Współzałożyciel w 2007 r. Światowej Krucjaty Modlitwy za Życie – World Prayer for Life. Autor licznych artykułów w dziedzinie ochrony życia dziecka poczętego.

 

Współzałożyciel i redaktor Tygodnika Rodzin katolickich „Źródło” (od 1992 r.); dwutygodnika młodzieży katolickiej ”Nasza Droga”;  miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”; redaktor naczelny „Zeszytów Problemowych Służba Życiu”, a także współzałożyciel takich periodyków jak: „Nasza Arka”, „Cuda i Łaski Boże”. Ponadto współwydawca tygodników dla dzieci „Jaś” i „Dominik”.

 

Posiada następujące nagrody i odznaczenia: Fundacji Jana Pawła II za działalność pro-life (1987 r.); medal Senatu RP za obronę życia (1999 r.); medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania (2001 r.); nagroda Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy im. św. Maksymiliana Marii Kolbego (1998 r.); nagroda miesięcznika „Powściągliwość i Praca” (2002 r., za działalność wydawniczą), nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka (2004 r.) za działalność w obronie życia człowieka i rozwój mediów katolickich, nagroda „Anioł Życia” (2013) Zakonu Rycerzy Jana Pawła II (działającego pod protektoratem abp Henryka Hosera w Warszawie) „w uznaniu rycerskiej postawy w obronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci”.

 

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Stowarzyszenia „Nasza Przyszłość”; wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców oraz Fundacji „Źródło”. Rycerz Orderu Jasnogórskiej Pani od 2008 r.).

 

Przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie podczas inwestytury w roku 2002 w Krakowie w randze Kawalera., członek Zakonu Rycerzy Kolumba.

 

Był wielokrotnie przyjmowany na prywatnych audiencjach w Watykanie przez bł. Jana Pawła II; ostatnio – 16 VI 2013 r. – jako jeden z dwóch przedstawicieli polskich obrońców życia przyjęty przez Papieża Franciszka w Rzymie.

 

W roku 2016 został przyjęty do Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

 

19 marca 2018 roku ks. abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski w Bazylice Mariackiej w Krakowie przekazał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice.

 

 

Fot. Małgorzata Pabis / Nasz Dziennik

By | 2018-05-05T07:42:36+02:00 sobota, 05 maja 2018|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail