Premier Kanady: aborcja „fundamentalnym prawem człowieka”

/Premier Kanady: aborcja „fundamentalnym prawem człowieka”

Premier Kanady: aborcja „fundamentalnym prawem człowieka”

Premier Kanady, Justin Trudeau, wezwał Irlandię do przeanalizowania swojego prawa pro-life, a aborcję określił jako „fundamentalne prawo człowieka”. Na trzydniowym spotkaniu dwaj przywódcy – Justin Trudeau i premier Irlandii, Leo Varadkar, rozmawiali o planach przeprowadzenia w przyszłym roku referendum w sprawie uchylenia 8. Poprawki do konstytucji irlandzkiej chroniącej prawa do życia nienarodzonych dzieci.

 

„Rozmawialiśmy o aborcji, o której wiem, że jest ważną kwestią dla wielu promotorów praw kobiet w Kanadzie” – powiedział Varadkar. „Zaktualizowałem wiedzę premiera odnośnie naszych planów przeprowadzenia w przyszłym roku referendum, dającego możliwość Irlandczykom usunięcia naszego konstytucjonalnego zakazu aborcji, jeżeli sobie tego życzą” – dodał.

 

Premier Kanady, zapytany o rady dla Leo Varadkar, powiedział, że tzw. „prawa reprodukcyjne” są fundamentalnym prawem człowieka. „W kwestii praw reprodukcyjnych podzieliłem się naszą opinią, że są one integralną częścią praw kobiet w ogóle, a prawa kobiet są prawami człowieka, i zachęcałem go, aby spojrzał na to jak na kwestię podstawowych praw kobiet, odbyliśmy dobrą rozmowę na ten temat” – podkreślił.

 

Kanada ma jedno z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych na świecie. Można jej dokonać w dowolnym momencie i z jakiegokolwiek powodu.

 

W ubiegłym roku Rada Praw Człowieka ONZ stwierdziła, że szczelne irlandzkie prawo aborcyjne narusza prawa człowieka. W ciągu ostatniego miesiąca dwie oddzielne komisje wezwały Irlandię do liberalizacji swojego prawa w tej kwestii.

 

Do tej pory poprzednie rządy Irlandii broniły tego prawa, tłumacząc, że opierają się w nim na „mocnych wartościach moralnych głęboko osadzonych w irlandzkim społeczeństwie”. Obecny rząd jednak mimo to stara się to praw obalić.

 

Źródło: www.catholicherald.co.uk, www.christian.org.uk

By | 2017-08-30T14:29:27+02:00 środa, 30 sierpnia 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail