Prezes PFROŻiR spotkał się z Małopolską Kurator Oświaty

/Prezes PFROŻiR spotkał się z Małopolską Kurator Oświaty

Prezes PFROŻiR spotkał się z Małopolską Kurator Oświaty

W ubiegłym tygodniu prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny spotkał się w Krakowie z Małopolską Kurator Oświaty. Jakub Bałtroszewicz z Barbarą Nowak rozmawiali m.in. o roli edukacji w obronie życia i konkursie bioetycznym dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

W czasie spotkania Jakub Bałtroszewicz podziękował pani Barbarze Nowak za objęcie honorowym patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty współorganizowanej przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia i Rodziny olimpiady bioetycznej. Pani kurator wyraziła radość z możliwości objęcia patronatem konkursu i zapowiedziała swoją obecność na finałowym etapie oraz wręczenie nagród laureatom. 

W czasie rozmowy, Barbara Nowak i Jakub Bałtroszewicz zgodzili się, że dla współczesnych problemów bioetycznych dotyczących obrony życia i rodziny kluczowa jest edukacja. W pierwszej kolejności to zadanie spoczywa na rodzinach, ale szkoła – nauczyciele i katecheci – powinna być solidnym wsparciem dla rodziców w tej materii. „Dzieci także w szkole powinny dorastać do tego, żeby być w przyszłości odpowiedzialnymi matkami i ojcami, by szanować życie. Budowa prawdziwej cywilizacji miłości musi się zacząć od edukacji. Fundamenty świata wartości człowiek kładzie od najmłodszych lat swojego życia, a szkoła ma w tym wymierny udział” – mówi Jakub Bałtroszewicz.

Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny zgodził się także z Małopolską Kurator Oświaty, że jeśli chcemy budować naszą ojczyznę w oparciu o chrześcijański świat wartości, katolicką antropologię, to nie możemy być w defensywie. „Liderzy opinii katolickiej nie mogą być dzisiaj tylko reaktywni. Jeśli marzy nam się, żeby nasze wartości coraz głębiej przenikały polskie społeczeństwo, to musimy wyjść z defensywy i zacząć opowiadać własną historię zarówno poprzez naszą codzienną działalność, ale także ta narracja musi być obecna i w mediach, i w szkole” –  przekonuje Bałtroszewicz.

Barbara Nowak zauważyła, że dobrym przykładem takiego opowiadania historii, aby w sposób pozytywny budować cywilizację miłości jest film „Nieplanowane”. Kurator zapowiedziała, że ucieszy się, jeśli szkoły zorganizują dla uczniów – zwłaszcza szkół średnich – pokazy filmu opowiadającego o przemianie Abby Johnson.

Małopolska Kurator Oświaty objęła honorowym patronatem II edycję Konkursu Bioetycznego, który w tym roku adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Główną nagrodą jest indeks na dowolny kierunek studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem konkursu jest Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII w Krakowie. Na stronie www.bioetyka.krakow.pl znajduje się regulamin konkursu, formularze zgłoszeniowe a także zagadnienia i lista lektur zalecana dla uczestników. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny jest sponsorem nagród dla laureatów konkursu.

By | 2020-10-12T13:54:38+02:00 piątek, 17 stycznia 2020|Federacja, Wszystkie|

About the Author:

Facebook