Rodzice już składają wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy

by FUNDACJA JZN
Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowy instrument wsparcia rodzin z dziećmi, realizowany w ramach Polskiego Ładu. Jego celem jest pomoc rodzinom w łączeniu pracy zawodowej z wychowaniem dzieci, ale również w ułatwianiu decyzji o założeniu lub powiększeniu rodziny.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym weszła w życie 1 stycznia 2022 roku.

Wysokość świadczenia

Świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego przysługują na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Tylko w 2022 roku z tego wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

W ramach RKO, rodzice małych dzieci otrzymają nawet 12 tys. zł. Środki wypłacane będą w ratach po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Do rodziców będzie należała również decyzja o przeznaczeniu otrzymanych funduszy – czy pokryją z nich opiekę żłobkową, samodzielną opiekę nad dzieckiem czy wynagrodzenie niani.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Wniosek o nowe świadczenie najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał w pełnej wysokości, od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już roczek, ale nie ma jeszcze trzech lat – rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. W takim przypadku kapitał zostanie policzony od Nowego Roku.

Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma kapitał od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski RKO składane drogą elektroniczną

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną –  przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub za pośrednictwem portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wnioski będzie można składać również za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej. Taką funkcjonalność udostępnią 4 stycznia: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,

  • od 11 stycznia 2022 r.: Getin Noble Bank S.A.
  • od 24 stycznia 2022 r.: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
  • od 1 lutego 2022 r.: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta

Kapitał kierowany do rodzin wypłacany jest w formie bezgotówkowej co miesiąc. Przelew przekazywany jest na wskazane przez rodziców konto.

Źródło: gov.pl

You may also like

Facebook