Rozpoczynają się Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2020

/Rozpoczynają się Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2020

Rozpoczynają się Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2020

500 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną powalczy w Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2020 w Zakopanem i Bydgoszczy. Igrzyska rozpoczną się 4 marca. Wygraną będzie wyjazd na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.

Jak podaje portal biznes.newseria.pl w Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym 200 tys. ze znaczną niepełnosprawnością. Sport uprawia już ponad 17 tys. zawodników zrzeszonych w kilkuset klubach Olimpiad Specjalnych. Milion osób w Polsce zmaga się z lekką niepełnosprawnością, a blisko 200 tys. ze znacznym stopniem niepełnosprawności. To właśnie z tą grupą Olimpiady Specjalne Polska prowadzą szeroko pojętą rehabilitację poprzez uprawianie sportu na miarę ich możliwości.

–  Ministerstwo Sportu przeznaczyło w tym roku ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej ponad 18,7 mln zł na sport osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, z czego na sport osób z niepełnosprawnością intelektualną ok. 5 mln zł  – powiedziała agencji Newseria Biznes Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są coraz bardziej aktywne sportowo. Obecnie w ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce zrzeszonych jest ok. 500 klubów i ponad 17 tys. zawodników. Na arenie międzynarodowej należą do najlepszych – w 2017 roku podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Austrii polscy zawodnicy zdobyli 39 medali, w tym 10 złotych. W ubiegłorocznych Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych aż 69 medali.

Od 4 do 7 marca w Zakopanem i od 17 do 20 marca w Bydgoszczy polscy sportowcy powalczą o nominację do reprezentacji kraju na XII Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku. Wśród 500 zawodników będą narciarze alpejscy, narciarze biegowi, biegacze na rakietach śnieżnych, hokeiści, unihokeiści i łyżwiarze szybcy.

Wspieranie osób niepełnosprawnych, kibicowanie ich zmaganiom sportowym i zachęcanie do tego społeczeństwa jest celem kampanii #GrajmyRazem prowadzonej wspólnie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwo Sportu.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane –Bydgoszcz 2020 to pierwsze tak duże wydarzenie, które Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.

Źródło: www.biznes.newseria.pl
By | 2020-03-04T07:55:32+01:00 środa, 04 marca 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook