Rusza program zdrowotny „Profilaktyka 40 plus”. Po wypełnieniu specjalnej ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta osoby po czterdziestce otrzymają e-skierowanie na pakiet badań.
W lipcu rząd wdroży nowe rozwiązania w zakresie polityki zdrowotnej.
- od 1 lipca do końca bieżącego roku zostaną „uwolnione” limity finansowania wizyt w poradniach specjalistycznych. Nowe rozwiązanie pozwoli zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów oraz skróci czas oczekiwania na wizytę;
- od 1 lipca do końca bieżącego roku osoby powyżej 40. roku życia będą mogły skorzystać z pakietu badań profilaktycznych bez skierowania od lekarza w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”.
Jak skorzystać z Profilaktyki 40 PLUS?
Pacjent będzie musiał wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Po przesłaniu ankiety, wygenerowane zostaną zlecenia na badania profilaktyczne. Pakiet „Profilaktyka 40 PLUS” będzie zawierał pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu oraz obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocenę miarowości rytmu serca, a także badanie biochemiczne, w tym:
- badanie morfologii krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolnego profilu lipidowego,
- określenie poziomu glukozy i kreatyniny,
- badanie ogólne moczu oraz kwasu moczowego,
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- badanie w kierunku obecności krwi utajonej w kale (w przypadku występowania czynników ryzyka zachorowania na choroby metaboliczne i nowotworowe),
- dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty (PSA).
Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent, pobierze tę informację z systemu informatycznego. Ważne, aby mieć przy sobie dowód osobisty.
Jeśli pacjent nie może skorzystać z IKP, będzie mógł liczyć na wsparcie konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.
Zachęcamy wszystkich do badań! To jedyny sposób na wczesne wykrycie chorób, które w początkowych stadiach mogą być niezauważone, m.in. schorzeń układu krążenia czy nowotworów, które są obecnie głównymi sprawcami zgonów Polaków.