Ruszyła kampania „Bezpieczni 60 plus”

/Ruszyła kampania „Bezpieczni 60 plus”

Ruszyła kampania „Bezpieczni 60 plus”

„Bezpieczni 60 plus” – to nazwa ogólnopolskiej kampanii społecznej adresowanej do seniorów. Jej celem jest edukowanie i przeciwdziałanie przestępczości wymierzonej w stronę osób starszych. To także pomoc seniorom, którzy padli ofiarą przestępstwa.

Osoby starsze to jedne z najczęstszych ofiar przestępstw w Polsce. – To szczególne narażenie wiąże się z tym, że osoby starsze zazwyczaj wykazują większą ufność i naturalne dążenie do kontaktu z drugim człowiekiem. Ta otwartość, to zaufanie, empatia okazywana w różnych sytuacjach, które aranżują przestępcy, bardzo często bywa pewnym fundamentem, na którym ta działalność przestępcza jest budowana – mówi prezes Instytutu Łukasiewicza Maciej Zdziarski.

Jednym z popularnych, a zarazem bardzo niebezpiecznych sposobów oszukiwania seniorów jest tzw. lichwa. – Przestępstwo z art. 304 Kodeksu karnego jest przestępstwem umyślnym. Należy wykazać sprawcy, że działa z zamiarem bezpośrednim, kierunkowym, czyli mając świadomość przymusowego położenia pożyczkobiorcy zawiera z nim niekorzystną umowę. W ten sposób, w sposób nieetyczny, wzbogaca się – wskazuje Teresa Rutkowska-Szmydyńska, prokurator regionalny w Gdańsku.

Z kolei najprostszą i najskuteczniejszą jest metoda przez telefon na tzw. „wnuczka” a nawet „policjanta” – zwraca uwagę mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Te metody są modyfikowane i łączone. Nieraz bywa tak, że rzekomy wnuczek dzwoni i mówi, że ma kłopoty – jest sprawcą czy uczestnikiem wypadku drogowego – trzeba wpłacić kaucję. Za chwilę słuchawkę przejmuje rzekomy policjant i potwierdza to wszystko – wskazuje mł. insp. Sebastian Gleń.

Właśnie z myślą o osobach starszych powstała kampania „Bezpieczni 60 plus”. Seniorzy nie zawsze zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Powodów jest wiele, m.in. stan zdrowotny i większa dezorientacja w życiu społecznym. – Osoby starsze często reprezentują mniejsze rozeznanie w problematyce prawnej, nie wiedzą co mogą, czego nie mogą i często są osobami samotnymi – zaznacza Maciej Zdziarski.

Policja uczula wszystkich starszych ludzi, by na każdym kroku zachowali czujność i nie dali się zwieść presją czasu, jaką wywołują oszuści. – Przede wszystkim musimy uzmysłowić sobie taką podstawową zasadę, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, haseł do konta, nie wtajemnicza w arkana tajnych operacji. Jeśli dzwoni jakiś członek rodziny, to spróbujmy do niego oddzwonić na jego numer telefonu, który jest nam znany. Zadzwońmy ewentualnie do kogoś innego z rodziny, skonsultujmy to – dodaje mł. insp. Sebastian Gleń.

W ramach kampanii, Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiązało się do niesienia doraźnej pomocy oszukanym seniorom. – W zeszłym roku w październiku przyjęliśmy program. To jest program przeznaczony na najbliższe 3 lata, który będzie polegał na tym, że stworzymy sieć 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych, czyli praktycznie w każdym powiecie będzie dostępna ta pomoc. W tym momencie mamy już 52 ośrodki regionalne i 287 punktów lokalnych, więc ten program jest już mocno zaawansowany – mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Ośrodki te oferują szeroko pojętą pomoc prawną, psychologiczną, a także medyczną. Kampania jest współfinansowana z Funduszu Sprawiedliwości.

Źródło: radiomaryja.pl

 

By | 2019-07-15T12:04:37+02:00 poniedziałek, 15 lipca 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail