Do Sejmu wpłynął projekt ochrony prawnej dziecka poczętego Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

/Do Sejmu wpłynął projekt ochrony prawnej dziecka poczętego Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Do Sejmu wpłynął projekt ochrony prawnej dziecka poczętego Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

14 września przedstawiciele Zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 86 organizacji działających na rzecz obrony życia i rodziny, w składzie: dr Paweł Wosicki – prezes, dr inż. Antoni Zięba – wiceprezes oraz Lidia Klempis – członek Zarządu, złożyli w Kancelarii Marszałka Sejmu RP projekt ustawy zapewniający prawną ochronę życia wszystkim poczętym dzieciom. Projekt zakłada całkowity zakaz aborcji, jak również zakazuje środków wczesnoporonnych i tabletek „dzień po”.

 

Zgodnie z projektem, ustawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zmieniłaby nazwę na „ustawa o ochronie prawnej dziecka poczętego”. W projekcie ustawy pojawia się również zapis, że „każdy człowiek posiada wynikające z przyrodzonej godności, nienaruszalne i niezbywalne prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, prawo to zakorzenienie w zasadzie demokratycznego państwa prawa i stanowiące jedną z naczelnych wartości konstytucyjnych w polskim systemie prawnym”, a także każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia. Życie i zdrowie człowieka w fazie prenatalnej pozostaje pod ochroną prawa od momentu poczęcia”.

 

Projekt ustawy zawiera również przepisy dotyczące środków wczesnoporonnych i tabletek „dzień po” – „Kto wytwarza, wprowadza do obrotu, reklamuje, zbywa lub nieodpłatnie udostępnia środek o działaniu poronnym lub antynidacyjnym, podlega karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Projekt został złożony w Sejmie w formie petycji. Z trybu tego mogą korzystać organizacje społeczne. O tym, czy projekt zostanie skierowany do prac w Sejmie, zdecyduje sejmowa komisja ds. petycji. Ma ona na to 3 miesiące – informuje tvn24.

 

Źródło: www.tvn24.pl

By | 2016-10-08T17:16:14+02:00 poniedziałek, 03 października 2016|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook