Nowe dane statystyczne opublikowane przez National Health Service (NHS) w Szkocji wykazały wzrost liczby aborcji w przypadku, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia niepełnosprawności u mającego się narodzić dziecka.
Dane za rok 2016 pokazują rekordową jak dotąd liczbę przeprowadzonych aborcji ze względu na „znaczne ryzyko, że gdy urodzi się dziecko, będzie ono cierpiało na fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości będące poważnym upośledzeniem”. Liczba dzieci, których życie przerwano z powodu podejrzenia o niepełnosprawność, wyniosła 216, tj. o 57% więcej niż w roku 2011, kiedy ten wskaźnik był najniższy – 136 aborcje.
Spośród przeprowadzonych w ubiegłym roku aborcji, 75 przypadków dotyczyło nieprawidłowości chromosomalnych (m.in. zespół Downa), 51 wad wrodzonych (układu sercowo-naczyniowego i moczowego) oraz 49 wrodzonych wad układu nerwowego. W raporcie sugeruje się, iż wzrost aborcji ze względu na takie choroby jak zespół Downa, spowodowany jest rozpowszechnieniem programów przesiewowych w kierunku „anomalii płodu”.
Aktualne statystyki wskazują również, że liczba aborcji jest nieproporcjonalna w zależności od poziomu zamożności danego obszaru Szkocji. W 2016 roku wskaźnik aborcji był dwukrotnie wyższy w ubogich regionach kraju niż tych bardziej bogatych.
„Każda aborcja jest tragedią, jednak fakt, że uboższe kobiety częściej decydują się na aborcję, oznacza, że rząd zawodzi, nie dostarczając tym kobietom realnych rozwiązań” – zaznaczył John Deighan, dyrektor organizacji broniącej życie nienarodzonych dzieci SPUC w Szkocji. Organizacja wezwała tamtejszy rząd do bardziej konsekwentnego podejścia do najsłabszych członków społeczeństwa.
W Szkocji w 2016 roku 98,2% przeprowadzonych ogółem aborcji przeprowadzono z tak zwanych „względów społecznych” – gdy „ciąża nie przekroczyła 24. tygodnia, a jej kontynuacja wiązałaby się dla kobiety z większym ryzykiem, iż ciąża miała by być kontynuowana; uszczerbkiem na fizycznym bądź psychicznym zdrowiu ciężarnej kobiety”. 1,8% aborcji przeprowadzono ze względu na podejrzenie o niepełnosprawność dziecka. Nie odnotowano przypadku aborcji z przyczyn ratowania życia i zdrowia matki.
Źródło: www.lifesitenews.com