Naukowcy z Case Western Reserve University wykorzystali sztuczną inteligencję (AI) do zidentyfikowania nowego biomarkera raka piersi, który związany jest ze zdecydowanie złym rokowaniem i wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wznowy choroby nowotworowej.
Kluczowym białkiem jest tutaj kolagen, substancja występująca powszechnie w całym organizmie, główny składnik macierzy międzykomórkowej. Białko to odpowiada za architekturę tkanek i uelastycznia je. Kolagen występuje między innymi w tkance gruczołu piersiowego.
Wcześniejsze badania sugerowały jedynie, że układ włókien kolagenowych ma silny związek z agresywnością raka piersi. Praca naukowców z Case Western Reserve University zdecydowanie podkreśla zasadniczą rolę kolagenu jako markera prognostycznego w raku piersi.
Ten czynnik prognostyczny można analizować przy użyciu preparatów biopsyjnych. Naukowcy wykorzystali technologię uczenia maszynowego do analizy danych ze zdigitalizowanych zeskanowanych preparatów histologicznych barwionych hematoksyliną i eozyną, pochodzących od pacjentek z rakiem piersi ER+. Na podstawie przeanalizowanych przez sztuczną inteligencję danych badacze udowodnili, że dobrze uporządkowany układ włókien kolagenowych rokuje niekorzystnie: jest kluczowym biomarkerem prognostycznym, charakterystycznym dla agresywnego procesu nowotworowego, co dodatkowo jest powiązane z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia nawrotu choroby.
I odwrotnie. Badacze wykazali, że nieuporządkowana lub zaburzona architektura sieci kolagenowej rokuje znacznie korzystniej. Nieuporządkowana sieć kolagenowa zapobiega migracji komórek przerzutujących z guza w raku piersi, co zmniejsza możliwość wystąpieniu wznowy po leczeniu.