Szwajcaria – próba zmiany przepisów dot. ustalania śmierci

/Szwajcaria – próba zmiany przepisów dot. ustalania śmierci

Szwajcaria – próba zmiany przepisów dot. ustalania śmierci

15 listopada w Szwajcarii Académie suisse des sciences médicales (ASSM; Szwajcarska Akademia Nauk Medycznych) zmieniła w Ustawie o transplantacji wytyczne dotyczące „ustalania śmierci w odniesieniu do przeszczepu narządów i przygotowania do pobrania narządów” – czas oczekiwania wymagany do ustalenia śmierci z powodu zatrzymania krążenia został skrócony do 5 minut zamiast 10, jak to miało miejsce wcześniej. Jest to „ważna decyzja w przypadku operacji transplantacyjnej”, która „podsyca krytykę”.

 

Kilka organizacji, m.in. Szwajcarskie Towarzystwo Hipokratesa i Szwajcarskie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich, napisało do Rady Federalnej, aby wyrazić swoje obawy, stwierdzając, że „zmniejszenie o połowę czasu oczekiwania wstrząśnie zaufaniem społeczeństwa do przepisów dotyczących dawstwa narządów”. Narządy można pobrać w przypadku śmierci mózgu, ale także po zatrzymaniu krążenia. Według tych organizacji „nieodwracalne ustanie wszystkich funkcji mózgu jest kryterium ustalenia śmierci osoby”. Chociaż „nieodwracalne uszkodzenie mózgu występuje już pięć minut po zatrzymaniu krążenia”, niektóre komórki mózgu „przeżywają do dziesięciu minut lub nawet dłużej”.

 

Sygnatariusze proszą Federalną Radę, aby „nie uchwalała ustawy o transplantacji”, dopóki ASSM nie zmieni „swoich wytycznych w tej kontrowersyjnej kwestii”.

 

Ze swej strony Akademia Szwajcarska usprawiedliwia redukcję „czasu oczekiwania na diagnozę śmierci” poprzez udoskonalenie narzędzi diagnostycznych: śmierć potwierdza ultrasonograficzny obraz serca i badanie tętna. Następnie przeprowadza się badanie ultrasonograficzne w celu stwierdzenia, że ​​mózg nie otrzymuje już tlenu. Według Jürga Steigera, specjalisty od transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Bazylei i Przewodniczącego Komisji Etyki ASSM, „Bez tlenu, neurologiczna śmierć komórki następuje w mniej niż pięć minut”.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-11-29T16:13:07+01:00 środa, 29 listopada 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail