Teatr 21 – tu grają aktorzy z zespołem Downa i autyzmem

by FUNDACJA JZN
20 września rozpoczął się w Katowicach 2. Międzynarodowy Festiwal „Open the Door”. W ramach programu zaprezentowano spektakl „Rewolucja, której nie było” Teatru 21 z Warszawy, w reżyserii Justyny Sobczak. Aktorami tego teatru są osoby z zespołem Downa i autyzmem.

Międzynarodowy Festiwal „Open the Door” to nowy projekt Teatru Śląskiego – przegląd teatralny otwarty na różne formy artystyczne. Ma on również ważny wymiar społeczny. W programie wydarzenia można znaleźć spektakle, podczas których polscy i zagraniczni artyści poruszają sprawy osób wykluczonych, często zepchniętych na margines społeczeństwa. 

24 września w ramach programu zaprezentowano spektakl „Rewolucja, której nie było” Teatru 21 z Warszawy, w reżyserii Justyny Sobczak. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem „Rewolucja, której nie było” był protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i trwał do 27 maja 2018 roku.

Jak podkreślają twórcy, spektakl „Rewolucja, której nie było” nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Protest, który wiosną ubiegłego roku obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Korzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. 

Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

Spektakl, który do tej pory cieszył się dobrymi recenzjami, został również znakomicie przyjęty przez śląską publiczność. 

Za realizację spektaklu odpowiada Teatr 21, który zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Aktorami są przede wszystkim uczniowie oraz absolwenci szkoły – osoby z zespołem Downa i autyzmem. Ich dawna zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Nowy, Baj, Soho), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Wrocław, Poznań, Węgajty, Gdańsk, Kalisz, Łódź, Kielce, Białystok, Pszczyna, Lublin) i za granicą (Praga, Neratov, Berlin, Helsinki, Freiburg). Z Teatrem 21 współpracują artyści, edukatorzy i badacze działający na co dzień w instytucjach kultury w całej Polsce. Grupę prowadzi Justyna Sobczyk – pedagożka teatru, absolwentka pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej.

Źródło: Teatr, teatr21.pl

You may also like

Facebook