Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy skargę ONE OF US

by

Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US ma przyjemność poinformować, że skarga złożona przez Federację zostanie wysłuchana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w rozszerzonym składzie sędziów we wtorek 16 maja 2017 r. o godzinie 9.30 w Niebieskiej Sali Rozpraw. Sprawa dotyczy kwestii, czy Komisja Europejska popełniła błąd, odmawiając włączenia do debaty Parlamentowi Europejskiemu propozycji ONE OF US.

 

Europejska Inicjatywa Obywatelska One of Us była jedną z zaledwie trzech udanych inicjatyw podjętych od momentu wprowadzenia możliwości powołania takiego instrumentu w 2012 r. Z ponad 1,7 miliona podpisanych oświadczeń o poparciu, ONE OF US była inicjatywą obywatelską, która odniosła największy sukces w  historii. Inicjatywa starała się w obszarach kompetencji UE zapewnić prawną ochronę godności, prawa do życia i integralności każdego człowieka od chwili poczęcia.

 

Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona Traktatem Lizbońskim w uznaniu zauważalnego deficytu demokracji w Unii Europejskiej. Dało to możliwość bezpośredniego demokratycznego udziału europejskich obywateli w kształtowaniu polityki UE.

 

Komisja odmówiła podjęcia działań w sprawie udanej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej ONE OF US, pomimo że była najbardziej wspieraną europejską inicjatywą obywatelską w historii, podważając w ten sposób zasadność takich inicjatyw. Prezes Komitetu Obywatelskiego ONE OF US, dr Gregor Puppinck, komentując sprawę przed sądem w Luksemburgu, stwierdził: „Ta sprawa dotyczy ochrony europejskiej inicjatywy obywatelskiej przed biurokratyczną dyskryminacją, w której głosy i niestrudzone wysiłki europejskich obywateli by wprowadzić prawo mające dla nich znaczenie, są udaremniane tylko dlatego, że Komisja uznaje przedmiot wniosku za niewygodną lub irytującą propozycję polityczną”. Szczególnie oczekiwanym postanowieniem w tej sprawie będzie ustalenie czy europejska inicjatywa obywatelska jest w rzeczywistości instrumentem demokratycznego udziału czy tylko martwym przepisem prawnym.

You may also like

Facebook