Segregacja ze względu na stan zdrowia, dokonywana przez lekarza wskazującego, które dziecko może się urodzić, a które nie, jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej. Zatem stoi w sprzeczności z dwoma ostatnimi artykułami Konstytucji RP – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Wojciech Zięba.
22 października Trybunał Konstytucyjny będzie orzekał ws. przesłanki eugenicznej. Zdecyduje, czy jest ona zgodna z konstytucją. Pierwszy wniosek wpłynął do TK w październiku 2017 roku.
– Obrońcy życia w Polsce czekali od wielu lat, żeby możliwość zabijania nienarodzonych dzieci, które podejrzewa się o niepełnosprawność, została zablokowana. (…) Poprzedni wniosek do Trybunału ubiegłej kadencji został automatycznie anulowany. W nowej kadencji powstał nowy, ponadpartyjny wniosek – 119 posłów podpisało się pod nim i teraz TK ma rozstrzygnąć, czy część zapisów ustawy z 1993 r. jest zgodna z obowiązującą Konstytucją RP, która została przyjęta cztery lata po tym, jak wprowadzono ustawę o planowaniu rodziny – zauważył gość Telewizji Trwam.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka zaznaczył, że „w konstytucji mamy trzy bardzo ważne artykuły, które są sprzeczne z ustawą”.
– Konstytucja jest aktem wyższego rzędu. Mamy tam zapisany art. 38, który mówi, że RP zapewnia każdemu człowiekowi prawo do życia. O tym, kiedy zaczyna się życie człowieka nikt nie dyskutuje. To fakt naukowy, medyczny, niepodważalny. (…) Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia. Skoro tak jest, to życie to powinno być prawnie chronione. Dwa inne artykuły, to artykuł mówiący o godności i poszanowaniu osoby ludzkiej (art. 30) oraz ochrona przed dyskryminacją (art. 32). Segregacja ze względu na stan zdrowia, dokonywana przez lekarza wskazującego, które dziecko może się urodzić, a które nie, jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej. Zatem stoi w sprzeczności z tymi dwoma ostatnimi artykułami Konstytucji RP – podkreślił.
Wojciech Zięba powiedział, że „wyroki Trybunału Konstytucyjnego są niepodważalne. To ostateczna instancja”.
– Jeżeli TK orzeknie, że nie wolno zabijać nienarodzonych dzieci podejrzewanych o niepełnosprawność lub ciężką wadę wrodzoną, wtedy obowiązuje prawo, które żeby zmienić, to należy zmienić konstytucję. Będzie to trwała zmiana, która zostanie ugruntowana na wiele lat. (…) Tym dzieciom trzeba zapewnić godne życie, nie wolno ich zabijać – wskazał prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.