W. Zięba: Jedyną drogą uspokojenia napięć społecznych jest zapewnienie godnych warunków życia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością

/W. Zięba: Jedyną drogą uspokojenia napięć społecznych jest zapewnienie godnych warunków życia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością

W. Zięba: Jedyną drogą uspokojenia napięć społecznych jest zapewnienie godnych warunków życia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością

Jedyną drogą uspokojenia napięć społecznych jest zapewnienie godnych warunków życia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. W tej chwili programy pomocowe, które obowiązują w Polsce, są dalece niewystarczające. Widzimy, że bardzo wiele osób jest oburzonych tym, że państwo zostawia takie dzieci i rodziny samym sobie – podkreślał Wojciech Zięba, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało list otwarty do Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości „O przestrzeganie prawa i godną opiekę dla dzieci niepełnosprawnych”. List można przeczytać [tutaj].

– List został wystosowany w związku z wypowiedziami posła Bolesława Piechy i wicepremiera Jarosława Gowina, którzy zadeklarowali – jeden w oświadczeniu, drugi w wywiadzie telewizyjnym – że będą szukać jakiegoś kompromisu, wyjścia z sytuacji ochrony nienarodzonych dzieci i ich prawa do życia. Sugerowali, że należy stworzyć katalog chorób letalnych i podzielić dzieci nienarodzone na te, które mają szanse na przeżycie i te, które ich nie mają. Te, które nie miałyby szans na przeżycie, mogłyby być poddawane aborcji. My z prawdziwym zdumieniem przeczytaliśmy te słowa, ponieważ – w naszej ocenie – jest to próba wprowadzenia kolejnej eugeniki. Nie nam decydować, kto powinien się narodzić, a kto nie – akcentował Wojciech Zięba.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że rząd zamierza skupić się na realnym zwiększeniu pomocy dla osób niepełnosprawnych.

– Jedyną drogą uspokojenia napięć społecznych jest zapewnienie godnych warunków życia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. W tej chwili programy pomocowe, które obowiązują w Polsce, są dalece niewystarczające. Widzimy, że bardzo wiele osób, które nawet nazywają się katolikami i mówią, że są za ochroną życia, jest oburzonych tym, że państwo zostawia takie dzieci i rodziny samym sobie – zwracał uwagę prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Wojciech Zięba wymienił dwa podstawowe mechanizmy pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi, które – zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka – powinny zostać zmodyfikowane i zwiększone finansowo.

– Pierwszym jest zasiłek pielęgnacyjny na chore dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności. W tej chwili wynosi on 215,84 zł miesięcznie. To jest kwota niewystarczająca na nic. Potrzeby są wielokrotnie większe. Nasze Stowarzyszenie postuluje o zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego o kwotę minimum 2 tys. zł miesięcznie – wskazał gość „Aktualności dnia”.

– Drugim mechanizmem jest tzw. świadczenie pielęgnacyjne. To jest kwota w wysokości około 1800 zł miesięcznie, która jest wypłacana opiekunowi dziecka niepełnosprawnego. Tylko jest jeden problem – żeby pobierać to świadczenie, trzeba zrezygnować z legalnej pracy. Rodzic pobierający świadczenie pielęgnacyjne nie może pracować na części etatu, na umowie zlecenie ani umowie o dzieło. To jest wielka niesprawiedliwość, ponieważ rodzic zawsze będzie opiekunem, natomiast część czasu zawsze mógłby poświęcić na pracę zawodową; nie wyrzekać się całego dotychczasowego życia i wzmocnić budżet rodzinny – dodał.

Całą rozmowę z Wojciechem Ziębą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2020-10-28T19:01:55+01:00 środa, 28 października 2020|Federacja, Wszystkie|

About the Author:

Facebook