Warszawa: Niepomyślna diagnoza prenatalna dla dziecka lub matki

by

W niedzielę 4 grudnia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się VI sympozjum naukowe z cyklu „Profilaktyka zaburzeń zdrowia prokreacyjnego” pt. Niepomyślna diagnoza prenatalna dla dziecka lub matki  – postępowanie, rokowanie, możliwości pomocy i wsparcia rodziny. Wydarzenie zgromadziło wielu specjalistów lekarzy, psychologów i położnych, którzy pochylili się nad wieloaspektowym problemie niepomyślnej diagnozy prenatalnej.

 

„Ciągle jeszcze rodzice z niepomyślną diagnozą nie uzyskują właściwej opieki medycznej i wsparcia psychologicznego. Nieodpowiedni jest sposób przekazywania informacji, wywierana bywa na nich presja, by natychmiast zakończyć ciążę” – podkreślił prof. Bogdan Chazan. „Sposób przekazywania rodzicom niepomyślnej wiadomości, dobór słów, gestów, miejsce i czas rozmowy mają istotne znaczenie. Konieczne jest szkolenie lekarzy, formowanie ich postaw, uczenie sposobu komunikowania się, wzmacnianie ich czysto ludzkich cech: współczucia, czułości i asertywności” – dodał.

 

Podczas sympozjum zwrócono również uwagę na zalety, jakie daje diagnostyka prenatalna. Pozwala ona wykryć i leczyć niektóre wady w łonie matki, jeszcze przed narodzeniem. Obecnie można zoperować u jeszcze nienarodzonego dziecka m.in. przepuklinę oponowo-rdzeniową czy też wykonać niektóre operacje na sercu. Takie zabiegi wykonuje się m.in. w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu.

 

O najnowszych i aktualnych możliwościach diagnostycznych zespołów genetycznych i wad płodu opowiedziała prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bielańska. Zasady działania perinatalnej opieki paliatywnej przybliżyła z kolei założycielka pierwszego w Polsce hospicjum perinatalnego prof. Joanna Szymkiewicz Dangel. „Pomoc dla rodzin, które dowiedziały się przed porodem, że ich dziecko jest ciężko chore musi opierać się na kilku filarach. Konieczna jest rzetelna informacja medyczna, a także fachowa pomoc psychologiczna oraz duchowa” – zaznaczyła.

 

Jedną z sesji poświęcono zagadnieniu macierzyństwu kobiet chorych onkologicznie. „Panuje powszechne przekonanie, że ciąża nie może współistnieć z chorobą onkologiczną i w takiej sytuacji większość lekarzy sugeruje jej przerwanie. Tymczasem zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie ekspertów pokazują, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko” – najnowsze doniesienia w tym względzie zaprezentowali przedstawiciele Fundacji Rak’n ‘Roll, pomagającej chorym kobietom i ich dzieciom.

 

Rozważania naukowe ubogacili swoim świadectwem dwie rodziny, które doświadczyły straty swoich nienarodzonych lub przedwcześnie zmarłych dzieci. Przez ich słowa przebijała nadzieja i wdzięczność za doświadczenie możliwości opieki nad chorym dzieckiem oraz spędzenia z nim wspólnych chwil, a także możliwości pożegnania się.

 

 

You may also like

Facebook