Węgry chronią instytucję małżeństwa jako związek mężczyzny i kobiety

by FUNDACJA JZN
Chcemy bronić naszych dzieci, które nie powinny być wykorzystywane w celach jakiejkolwiek formacji ideologicznej. Centralną częścią motywacji węgierskiego rządu jest dobro dziecka i to jest najważniejsze mówi Węgierska Minister ds. Rodzin, Katalin Novak.

Minister Węgier ds. Rodzin, Katalin Novak w wywiadzie dla Dies Irae, katolickiego portalu informacyjnego w Portugalii, opowiedziała m.in. o poprawkach do Konstytucji Węgier, które zostały przegłosowane w grudniu ubiegłego roku. Ich celem jest przede wszystkim ochrona rodziny.

 – W ramach poprawek wpisaliśmy do naszej ustawy zasadniczej te sprawy, które dla nas Węgrów są oczywiste – powiedziała Novak, która sama jest mężatką i matką trójki dzieci.

Chociaż tendencja do promocji transpłciowości nie dotarła jeszcze na Węgry, rząd zdecydował się doprowadzić do uchwalenia zapisów konstytucyjnych, które chronią definicję płci (mężczyzny i kobiety) opartą na biologii, a nie na założeniach ideologii politycznej. Dziewiąta poprawka do Konstytucji Węgier szanuje także biologiczne różnice leżące u podstaw macierzyństwa i ojcostwa.

– Chcemy bronić naszych dzieci, które nie powinny być wykorzystywane w celach jakiejkolwiek formacji ideologicznej. Centralną częścią motywacji węgierskiego rządu jest dobro dziecka i to jest najważniejsze – powiedziała Novak.

W Portugalii, w 2017 roku, partia lewicowa  zaproponowała, aby dzieci powyżej 16 roku życia, które chcą „zmienić płeć”, mogły mieć możliwość pozywania rodziców, jeżeli oni nie wyrażą na to zgody. Minister Novak skomentowała, że ta tendencja, wciąż jest obca Węgrom.

– Naszym celem jest z jednej strony umożliwienie młodym parom realizacji celów rodzinnych, a z drugiej wzmocnienie rodzin, które już wychowują dzieci. Aby to osiągnąć, Węgry stworzyły największe świadczenia rodzinne w zachodnim świecie – podkreśliła Novak – 5% całkowitego PKB Węgier jest przeznaczane na wsparcie rodzin. Im więcej dzieci jest w rodzinie, tym mniejszy podatek dochodowy od osób fizycznych muszą zapłacić rodzice – powiedziała.

Dodała, że na Węgrzech matki z co najmniej czwórką dzieci są zwolnione z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych do końca życia, istnieją również świadczenia zarówno dla pracujących rodziców, jak i dla tych, którzy zostają w domu z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia, a także dodatki mieszkaniowe dla licznych rodzin. Ponadto nowe prawo zapewnia kobietom, które mają dzieci, wyższe wynagrodzenie niż przed porodem. W wyniku tych programów polityki prorodzinnej krajowy współczynnik dzietności wzrósł o ponad 20%, liczba małżeństw jest najwyższa od 40 lat, a rozwodów najniższa od 60 lat.

15 grudnia 2020 roku parlament węgierski zmienił również zapis w konstytucji definiując małżeństwo jako związek między mężczyzną i kobietą oraz przyjął ustawę skutecznie zakazującą adopcji przez pary jednopłciowe. Nowo zmieniony tekst konstytucji brzmi: Węgry chronią instytucję małżeństwa jako związek mężczyzny i kobiety oraz rodziny jako podstawę przetrwania narodu. Podstawą rodziny jest małżeństwo i relacja między rodzicem a dzieckiem.

Źródło: www.hli.org.pl

You may also like

Facebook