Wielka Brytania przedłuży badania na embrionach do 28. dnia?

by

Część naukowców domaga się zgody na prowadzenie eksperymentów na ludzkich embrionach poza 14. dzień ich rozwoju. Argumentują, że liberalizacja dotychczasowych zasad spowoduje kolejny przełom w medycynie – pisze Human Life International Polska.

 

W Wielkiej Brytanii badania na ludzkich embrionach prowadzą, na podstawie udzielonej licencji, wysokospecjalistyczne ośrodki medyczno-naukowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie wolno im podtrzymywać życia embrionów w warunkach laboratoryjnych dłużej niż dwa tygodnie od zapłodnienia. Bez względu na to, czy embrion posłużył jako materiał biologiczny do badań, czy nie, po 14 dniach od poczęcia należy go „zutylizować”.

 

Przesunięciu tej granicy sprzeciwia się wielu naukowców, np. David Jones, założyciel Centre of Bioethics and Emerging Technologies (Centrum Bioetyki i Nowych Technologii), który uważa, iż taka decyzja byłaby „wstępem do hodowli zarodków, a nawet płodów, poza macicą. Jesteśmy naprawdę poza stadium, kiedy embrion mógłby się zaimplantować i jest to krok w kierunku wytworzenia zewnętrznego środowiska, którego warunki przypominają kobiece łono. Wtedy mogłoby paść pytanie: dlaczego nie przesuniecie tej granicy poza 28 dni?”.

 

Czytaj więcej: www.hli.org.pl

You may also like

Facebook