Wielka Brytania: zoperowano najmłodszego na świecie wcześniaka

/Wielka Brytania: zoperowano najmłodszego na świecie wcześniaka

Wielka Brytania: zoperowano najmłodszego na świecie wcześniaka

Brytyjczycy zoperowali najmłodszego na świecie pacjenta. Jest nim Abiageal Peters – dziewczynka, która urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Operację wykonali chirurdzy St George’s Hospital w Londynie.

 

Mimo udanego, choć przedwczesnego porodu w 23. tygodniu ciąży, Abiageal potrzebowała natychmiastowej operacji. Miała martwicze zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy. Dziewczynka była wówczas tak mała, że mieściła się w dłoni, ważyła zaledwie 609 gramów.

 

Nikt do tej pory nie operował tak małych dzieci. Najmłodszy zoperowany z powodu pęknięcia jelita pacjent, miał 25-26 tygodni. Tata dziewczynki podkreślił, że bez zabiegu Abiageal nie przeżyłaby. Jednak również sama operacja wiązała się z dużym ryzykiem. Dziewczynce dawano 10% szans na przeżycie.

 

Aby zoperować dziewczynkę, lekarze musieli użyć specjalnie zmodyfikowanych narzędzi. „Jej narządy były tak kruche i delikatne jak galareta, że tuż po rozpoczęciu zabiegu, używając nawet tych małych narzędzi, wszystko zaczynało krwawić lub rozpadać się na kawałki” – mówił  lekarz prowadzący operację, Zahid Mukhtar.

 

Operacja przebiegła i zakończyła się pomyślnie. Rodzice małej Abiageal mówią o swojej córeczce, że jest  dla nich „prawdziwym cudem”.  Po czterech długich miesiącach spędzonych w szpitalu, dziewczynka w dobrym stanie została wypisana do domu.

 

Źródło: www.lifesitenews.com oraz www.mp.pl

By | 2017-03-07T16:18:16+01:00 wtorek, 07 marca 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook