Właściciele aptek nie pozwalają farmaceutom korzystać z wolności sumienia. Są naciski, żeby wydawali „tabletki po”

by FUNDACJA JZN
Od wielu lat staramy się, żeby klauzula sumienia dla farmaceutów była uregulowana prawnie. Właściciele czy kierownicy aptek nie pozwalają niektórym farmaceutom korzystać z wolności sumienia. Są naciski, żeby wydawali „tabletki po” – zaznaczyła Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który trafił do konsultacji publicznych, nie zawiera zapisu o klauzuli sumienia dla tej grupy zawodowej. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaapelowało o zgłaszanie uwag w tym względzie. Jego członkowie chcieliby, żeby „aptekarz podczas wykonywania obowiązków służbowych, korzystając z klauzuli sumienia mógł odmówić wydania produktów i wyrobów, których stosowanie jest niezgodne z jego sumieniem”.

– Od wielu lat staramy się, żeby klauzula sumienia dla farmaceutów była uregulowana prawnie, tak jak jest to w innych zawodach medycznych, np. u lekarzy czy też pielęgniarek. Obecnie farmaceuta, tak jak każdy obywatel, ma konstytucyjne prawo do wolności sumienia i może z tego prawa korzystać, jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Gdyby ta regulacja pojawiła się w ustawie o zawodzie farmaceuty, to wtedy łatwiej byłoby korzystać z tego prawa – mówiła Małgorzata Prusak.

Prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski wskazała, że są naciski społeczne, by uniemożliwić farmaceucie pracę zgodną z sumieniem. Naciski pojawiają się w praktyce – dodała.

– Właściciele czy kierownicy aptek nie pozwalają niektórym farmaceutom korzystać z tej wolności sumienia. Są naciski, żeby wydawali „tabletki po” (…). Mogą utrudniać zagnieżdżenie embrionu, czyli człowieka w początkowym etapie w błonie śluzowej macicy. Jest to działanie wczesnoaborcyjne. Innym polem konfliktu jest wydawanie wkładek domacicznych, które też takie działanie mogą wykazywać – zaznaczyła gość Radia Maryja.

Chcielibyśmy, żeby zostało zapisane, że aptekarz może odmówić wydania niektórych środków farmaceutycznych, jeżeli ich działanie jest niezgodne z jego sumieniem – wyjaśniła Małgorzata Prusak. Takie zapisy i klauzule występują już w innych krajach np. w Anglii czy Irlandii.

– Najbardziej smutnymi konsekwencjami tych nacisków i niezrozumienia prawa farmaceuty do działania zgodnie z sumieniem, są odejścia z zawodu. Młodzi farmaceuci po studiach próbują pracować w zgodzie z sumieniem, a w końcu – w obliczu tych trudności – rezygnują z wykonywania zawodu w aptece – podkreśliła prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook